جشنواره

  • با پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان و دریافت بیش از 1500 اثر که به گفته ارسلان طیبی یکی از داوران جشنواره 43 نفر از مازندران در رشه های گوناگون موسیقی در جشنواره جوان شرک کردند

    مرحله نخست داوری این دوره از جشنواره از شنبه 7 مردادماه توسط هیئت‌های انتخاب، در قالب ۲۴ کمیته‌ی تخصصی با حضور ۷۰ نفر از استادان موسیقی کشور از امروز آغاز شده است.

     

    در این دوره از جشنواره بیش از ۱۵۰۰ اثر در بخش‌های موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی به دبیرخانه‌ی یازدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان ارسال شده است. 

     

    اسامی راه‌یافتگان به مرحله‌ی نهایی این جشنواره، همراه با اطلاعات تکمیلی، روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد از طریق سایت انجمن موسیقی ایران به نشانی اینترنتی nay.ir و سایت جشنواره به نشانی javanmusicfestival.com اعلام خواهد شد.

     

    یازدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان با دبیری «هومان اسعدی» و با مشارکت گسترده‌ی استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران و با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی، شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.

     

    منبع:موزیک ما

     

  • دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که از ششم تا نهم تیرماه در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد. این دوره در دو بخش موسیقایی و غیر موسیقایی (هنرهای موسیقی محور ) برگزار شد.این دوره جشنواره در دو بخش موسیقیایی و غیر موسیقیایی (هنرهای موسیقی محور) برگزار شد.
    این جشنواره که در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار شد که منظومه خوانی بخش رقابتی آن را شکیل میداد. و 86 هنرمند از سراسر ایران شرکت کردند.
    اختتامیه این جشنواره در 9 تیرماه در کرمان برگزار شد که برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند
    بهمنیار شریفی و محمد ابراهیم عالمی از مازندران هم در بخش پژوهشگران برگزیده این جشنواره شدند.
    شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا این موفقیت را به هردو عزیز هنرمندان مازندران صمیمانه تبریک می گوید

  • سومین جشنواره ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم

  • برگزیدگان دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلم معرفی شدند

  • مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر یکشنبه‌شب با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی و جمعی از اهالی سینما در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

    فیلم "تنگه ابوقریب" ساخته بهرام توکلی که 11 نامزدی به دست آورده بود در شش بخش شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برنده جایزه سیمرغ شد. این فیلم درباره واقعه گردان عمار لشگر 27 حضرت محمد رسول‌الله در روزهای پایانی جنگ تحمیلی است و جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، امیر جدیدی، مهدی پاکدل، علی سلیمانی و مهدی قربانی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

    "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به کارگردانی هومن سیدی دیگر فیلم پیروز این دوره جشنواره فجر بود. این فیلم که مانند "تنگه ابوقریب 11 نامزدی کسب کرده بود، در دو بخش پیروز شد و در عین حال سیمرغ بلورین جایزه آرا مردمی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه را هم به خود اختصاص داد. نوید محمد زاده، فرید سجادی حسینی، نیما فرح‌مرزی و فرهاد اصلانی در این فیلم بازی می‌کنند.

    فیلم‌های "به وقت شام" ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و "عرق سرد" به کارگردانی سهیل بیرقی هر یک در سه بخش پیروز شدند. فیلم‌های "سرو زیر آب"، "چهارراه استانبول" و "دارکوب" هر کدام در دو بخش جایزه گرفتند. "بمب؛ یک عاشقانه" به کارگردانی پیمان معادی که 10 نامزدی به دست آورده بود، تنها در بخش طراحی لباس برنده شد و جایزه ویژه هیئت داوران را هم به خود اختصاص داد.

    مراسم اختتامیه در حالی آغاز به کار کرد که پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن کریم، با اجرای زنده موسیقی توسط رضا بهرام همراه بود و بعد از آن رضا رشیدپور که اجرای اختتامیه را بر عهده داشت روی سن آمد و گفت: در شبی ماندگار زیر سقف آسمان تهران دور هم جمع شدیم تا نشستن سیمرغ بر شانه‌های برگزیدگان جشنواره را شاهد باشیم.

    او شروع متفاوت اختتامیه را نوید داد و خطاب به حاضران گفت: به‌افتخار پرچم ایران و نام ایران و به‌افتخار هزاران سینماگرانی که با عشق و خون و دل با تمام وجودشان از مسیر پرپیچ‌وخمی عبور کردند و سینمای ایران را زنده نگه داشتند بایستید و دست شایسته‌ای بزنید.

    در ادامه ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره روی سن آمد و طی سخنانی گفت: صحبت من خیلی ربطی به جشنواره و سینما ندارد. شهریور سال 59 را بسیاری به یاد دارند که دشمن به خاک ما حمله کرد و بخشی از شهرهای مرزی ما در اختیار دشمن قرار گرفت و 8 سال طول کشید تا دشمن را بیرون کردیم. در این میان شهیدان بسیاری دادیم و به‌سختی توانستیم دشمن را شکست داده و از مرزها بیرونش کنیم.

    وی ادامه داد: در چند سال گذشته بار دیگر دشمنان ایران تصمیم گرفتند جنگ خانمان براندازی راه اندازند و دولتی خود ساخته درست کردند به نام داعش که پشت آن امریکا، اسرائیل و عربستان بود که می‌خواستند سربلندی را از ایران بگیرند. جوانان این مملکت با توجه به تجربه پیشین جنگیدند و بدون آسیبی به مملکت دشمن را شکست دادند. در این میان شهدایی دادیم که گمنام هستند. می‌خواهم به احترام این شهدا و خانواده آن‌ها بایستید و آن‌ها را به همان اندازه که به کشور خدمت کردند تشویق کنید. سلامت و پاینده باد ایران عزیز.

     پیام رئیس‌جمهور به جشنواره فیلم فجر

    در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی سن آمد و در سخنانی پس از خیر مقدم به دکتر جهانگیری و اهالی سینما گفت: از رئیس‌جمهور محترم ایران سپاسگزارم که به مناسبت این جشن بزرگ پیامی را تدوین و من را مأمور به قرائت آن کردند.

    صالحی در ادامه متن پیام حسن روحانی را خواند. (اینجا)

    پس از قرائت متن نامه رئیس‌جمهور، رشیدپور با نام بردن فیلم‌های حاضر در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نظرسنجی میان حضار در مراسم راه انداخت تا میزان استقبال از فیلم‌ها مشخص شود.

    وی همچنین خطاب به رئیس‌جمهور و طولانی بودن متن سخنان او گفت، بهتر است رئیس‌جمهور که با سینماگران صحبت بسیاری دارند، هر از گاهی با سینماگران دیدار داشته باشند.

    سینمای ما زنده است، چون جامعه ما زنده است

    در ادامه این مراسم محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی صحنه آمد و شروع به سخنرانی کرد. او با اشاره به این که طبق آمار سی کشور در جهان صاحب صنعت تولید فیلم هستند و کشور ما در این میان جایگاهی مطلوب دارد، گفت: ما باید سهم خود را از جغرافیای فرهنگی و طبعاً از اقتصاد ده‌ها میلیارد دلاری صنعت تصویر بیش از پیش مطالبه کنیم. باید برای تحقق آینده مطلوب به کمک سینما در عرصه‌های مختلف، خلق فرصت کنیم. این خلق فرصت‌ها، ایجاد جریانات اجتماعی می‌کند که به‌طور طبیعی آسیب‌پذیری و غافلگیری ما را در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی امنیتی به حداقل می‌رساند. لازمه این کار پایداری تصمیم‌های کلان و ثبات در سیاست‌هاست که به یاری خدا و مشارکت صاحبان هنر و اندیشه برنامه جامع سینما تهیه شده و من بعد چارچوب تصمیمات اجرایی را تعیین و تنظیم می‌کند.

    حیدریان افزود: آثار عرضه‌شده در سی‌ و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر حکایت از آن دارد که این سینما حرکت خود را به‌سوی حرفه‌ای‌تر شدن، به‌خوبی استمرار بخشیده است و این پیام را به مخاطبین خود می‌دهد که سینمای ما زنده است، چون جامعه ما زنده است و سینمایی به‌روز را طلب می‌کند. حضور فیلم‌های خوش‌ساخت با مضامین اجتماعی، کمدی، دفاع مقدس و مقاومت در قالب‌های داستانی، انیمیشن و مستند- مجموعه متنوعی را به جامعه عرضه داشت که امید به آینده درخشان این سینما را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

    رئیس سازمان سینمایی در پایان گفت: تمامی دست‌اندرکاران صنعت تصویر کشور آماده‌اند و پرتوان به پیش خواهند رفت و از سرزنش‌های خارهای مغیلان، غم به قلبشان راه نمی‌دهند و این فرموده رهبری معظم انقلاب را ره‌توشه خود ساخته‌اند که: "سینما کلید پیشرفت کشور به میزان زیادی دست شما سینماگران است."

    رشیدپور در ادامه مراسم اختتامیه گفت: من دیدم که در این روزها در سینماهای مردمی، مردم از راه‌های دور برای دیدن بازیگران مورد علاقه‌شان از راه دور و نزدیک می‌آمدند و حتی دیدم کسی از سیستان و بلوچستان برای دیدن هنرمند مورد علاقه‌اش آمده بود...

    حاضران در سالن بعد از پخش تصویر پژمان جمشیدی نامزد بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سالن او را تشویق کردند و رشیدپور گفت پژمان تو جایزه‌ا‌ت را همین حالا گرفتی! رشیدپور در ادامه گفت: استاد مشایخی هم از بیمارستان برای سینماگران و جشنواره فیلم فجر ویدئویی فرستاده و ما هم از عالیجناب مشایخی تشکر می‌کنیم.

    در ادامه کلیپی از فیلم‌های جشنواره سی و ششم روی پرده رفت و واکنش تماشاگران حاضر در سالن را به همراه داشت. سپس با سخنان رشیدپور مبنی بر اینکه عده‌ای دیگر هم هستند که 48 ساعت سخت زندگی‌شان را پشت سر می‌گذارند، کلیپی از هیئت داوران جشنواره پخش شد.

    معرفی برندگان

    پس از پخش این کلیپ رسول صدر عاملی، عضو هیئت داوران روی صحنه آمد تا سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه را به برگزیده این بخش اهدا کند. "حیوان"به کارگردانی بهمن و بهرام ارک برنده این بخش شدند.

    سپس سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری را بهرام بدخشانی و رسول صدر عاملی به فرید ناصر فصیحی برای فیلم"چهارراه استانبول" اهدا کردند. در ادامه برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی، حسن خجسته نیز روی سن آمد و سیمرغ را به محسن روزبهانی برای فیلم "تنگه ابوقریب" اهدا کرد. سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی را نیز خسرو دهقان به همراه سایر داوران حاضر روی سن به سعید ملکان برای فیلم "تنگه ابوقریب" اهدا کردند.

    برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه، فرشته طائرپور به جمع هیئت داوران پیوست و سیمرغ بلورین را به عباس بلوندی برای فیلم "سرو زیر آب" اهدا کرد. در بخش بهترین طراحی لباس، کمال تبریزی سیمرغ این بخش را به سارا خالدی‌زاده برای فیلم "بمب، یک عاشقانه" اهدا کرد.

    برای اهدای سیمرغ بهترین صداگذاری محمدرضا فروتن روی سن آمد و سیمرغ این بخش را به علیرضا علویان برای دو فیلم "به وقت شام" و "مغزهای کوچک زنگ‌زده" تقدیم کرد. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به رشید دانشمند برای فیلم "تنگه ابوقریب" رسید.

    سیمرغ بهترین موسیقی به کارن همایون‌فر برای "به وقت شام" اعطاء شد. بهرام دهقانی و محمد نجاریان برای "عرق سرد" جایزه بهترین تدوین را از آن خود کردند. جایزه بهترین فیلمبرداری به علیرضا زرین‌دست برای "سرو زیر آب" رسید.

    سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه که نامزد نداشت به فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به کارگردانی هومن سیدی رسید. سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول نیز برای فیلم "خجالت نکش" به رضا مقصودی اعطاء شد. در ادامه این مراسم داروغه‌زاده روی سن آمد و از هیئت داوران تشکر کرد.

    تجلیل از خانواده شهید حسین معزغلامی و یک خبرنگار

    سپس رشیدپور گفت: یکی از جذابیت‌های این دوره از جشنواره پرداختن به شهدا بود، کسانی که در حوزه عزت، امنیت و شرافت از ایران تلاش بسیار کردند. او در ادامه با ذکر صلواتی از خانواده شهید حسین معزغلامی دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و داروغه‌زاده با تشویق حضار از آن‌ها تجلیل کرد.

    مرتضی شعبانی تهیه‌کننده فیلم مستند "زنانی با گوشواره‌های باروتی" به همراه داروغه‌زاده از نور الحلی، خبرنگار زنی که در این مستند حضور دارد تقدیر کردند. در ادامه این مراسم سالار عقیلی به همراه گروهش برای دقایقی به اجرای برنامه پرداختند.

    عقیلی از زنده‌یاد افشین یداللهی یاد کرد و از قطعه خون غزل او نام برد و گفت: هر وقت این قطعه را اجرا می‌کنم به نظرم می‌رسد افشین می‌دانسته قرار است در بهار از بین ما برود. این قطعه بخشی دارد که می‌گوید زمستان اگر هرچه سرد و سیاه، به باران تیر تو تن می‌دهم، به رؤیای خورشید شوق بهار، سرم را به باد وطن می‌دهم.

    پس از پایان اجرای سالار عقیلی هیئت داوران بار دیگر روی صحنه آمدند تا سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن را اهدا کنند. این جایزه برای فیلم‌های "چهارراه استانبول" و "عرق سرد" به سحر دولتشاهی رسید. دولتشاهی پس از دریافت جایزه خود گفت: امیدوارم این جشنواره فیلم فجر واقعی جشن سینمای ایران باشد و اینجا تجدید دیدار کنیم و در کنار هم باشیم و دلخوری‌ها کمتر شود.

    سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد نیز به جمشید هاشم‌پور برای فیلم"دارکوب" اهدا شد. جایزه این بخش را دختر هاشم‌پور به نیابت از پدر دریافت کرد. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به سارا بهرامی برای بازی در فیلم "دارکوب" اهدا شد. بهرامی از هیئت داوران و بهروز شعیبی و همچنین همکارانش در فیلم تشکر کرد و جایزه خود را به مادرش تقدیم کرد.

    بخش بهترین نقش اول مرد دو جایزه داشت: دیپلم افتخار این بخش برای فیلم "شعله‌ور" به امین حیایی اهدا شد و سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد بر شانه‌های امیر جدیدی برای فیلم‌های "تنگه ابو قریب" و"عرق سرد" نشست.

    در ادامه سیمرغ بهترین فیلمنامه به دو فیلم اهدا شد. اولین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه برای فیلم "کامیون" به کامبوزیا پرتوی رسید.

    پرتوی قبل از اینکه جایزه خود را دریافت کند گفت: من قبل از اختتامیه گفتم هیئت داوران پس از اختتامیه شام مهمان من هستند، اما الان حرفم را پس می‌گیرم چرا که بازی خوب سعید آقاخانی را ندیدند.

    او سپس از سعید آقاخانی دعوت کرد تا روی سن بیاید و جایزه او را دریافت کند. پرتوی در ادامه گفت: این سومین جایزه این فیلمنامه است و پیش از این دو بار در سال 90 این جایزه را دریافت کرده و با دست باز این سیمرغ را به او می‌دهم.

    دومین سیمرغ بلورین این بخش را هومن سیدی برای فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" دریافت کرد. سپس جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره سی و ششم فیلم فجر به فیلم"بمب؛ یک عاشقانه" به پیمان معادی رسید.

    در ادامه نوبت به اهدای سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی رسید که برای اهدای آن سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی به روی سن آمدند و اولین سیمرغ بلورین این بخش را برای فیلم "به وقت شام" به ابراهیم حاتمی کیا اهدا کردند. دومین سیمرغ بلورین این بخش را بهرام توکلی برای "تنگه ابوقریب" دریافت کرد.

     من فیلمساز وابسته این نظام هستم

    حاتمی‌کیا گفت: من فیلمساز وابسته این نظام هستم، فیلمسازی هستم که افتخار می‌کنم. 30 سال است که روی این سن در حال رفت‌وآمد هستم و اولین بارم نیست اما از بچه‌های اوج تشکر می‌کنم چرا که کسانی هستند که واقعاً باید لقب سربازان گمنام امام زمان (عج) را به آن‌ها داد. متأسفم از کسانی که واژه‌هایی را به کار می‌برند که به آن‌ها برچسب می‌خورد. افتخار می‌کنم که فیلمی از مدافعان حرم ساختم. افتخار می‌کنم از حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم. من کارآفرینی کردم و این واژه‌ها خارج از ماهاست. من اعتراض می‌کنم به تلویزیون و سازمان این تلویزیونی که وقتی می‌خواهد فیلم‌های من را پخش کند بسیار پخش می‌کند، اما به‌محض این که باید از این نوع نگاه دفاع کند تبدیل به اپوزیسیون می‌شود. من از مسئولین شبکه سه و دو شکایتم را به خدا می‌برم. غصه می‌خورم که در جایی هستم که نگهداری‌شان از بچه‌هایی مثل "به وقت شام" است. این نگاه زشت را شکایتش را به خدا می‌برم.

    در بخش بهترین فیلم سیمرغ بلورین به "تنگه ابوقریب" به تهیه‌کنندگی سعید ملکان رسید. ملکان در ادامه از همراهانش خواست روی سن بیایند و بعد برای تغییر فضایی که پس از صحبت‌های حاتمی کیا ایجاد شد، گفت: بسیار خوشحالم که در پایان فیلم مردم شهدای گردان عمار را تشویق کردند.

    در ادامه مراسم کار هیئت داوران به اتمام رسید و برای اهدای جایزه سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به روی سن آمد و در کنار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی ایستاد. سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به فیلم"سرو زیرآب" ساخته حامد حسینی اهدا شد.

    اما حسن ختام جشنواره سی و ششم اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه مردمی بود که داروغه‌زاده و رئیس خانه سینما نیز روی سن آمدند.

    منوچهر شاهسواری در این بخش گفت: یقین دارم که در ابتدای روزهای خوب سینمای ایران هستیم. با خوشبختی اعلام می‌کنم فاصله فیلم ششم تا فیلم اول 38 صدم درصد است و هیچ فیلمی نتوانست از این فاصله عبور کند. فیلم‌های مستند نیز در میانه جدول قرار گرفتند.

    در ادامه سیمرغ بلورین جایزه آرا مردمی به فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" تعلق گرفت. برای دریافت این جایزه نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی، نوید فرح مرزی، هومن سیدی و سعید سعدی روی سن آمدند.

    فهرست برندگان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به این شرح است:

    فیلم: "تنگه ابوقریب" به تهیه‌کنندگی سعید ملکان

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه" به تهیه‌کنندگی پیمان معادی و احسان رسول‌اف / "به وقت شام" به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی / "دارکوب" به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی / "سرو زیر آب" به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی / "کامیون" به تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

    کارگردانی: "به وقت شام"، ابراهیم حاتمی‌کیا و "تنگه ابوقریب"، بهرام توکلی

    دیگر نامزدها: "سرو زیر آب"، محمدعلی باشه‌آهنگر / "کامیون"، کامبوزیا پرتوی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، هومن سیدی / "دارکوب"، بهروز شعیبی

    بازیگر نقش اول مرد: امیر جدیدی، "تنگه ابوقریب" و "عرق سرد"

    دیپلم افتخار: امین حیایی، "شعله‌ور"

    دیگر نامزدها: / بابک حمیدیان، "سرو زیر آب" / رضا عطاران، "مصادره" / سعید آقاخانی، "کامیون" / نوید محمدزاده، "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

    بازیگر نقش اول زن: سارا بهرامی، "دارکوب"

    دیگر نامزدها: باران کوثری، "عرق سرد" / شبنم مقدمی، "خجالت نکش" / ماهور الوند، "چهارراه استانبول" / مهناز افشار، "دارکوب" / هانیه توسلی، "سوءتفاهم"

    بازیگر نقش مکمل مرد: جمشید هاشم‌پور، "دارکوب"

    دیگر نامزدها: پژمان جمشیدی، "سوءتفاهم" / سیامک انصاری، "بمب؛ یک عاشقانه" / فرهاد اصلانی، "مغزهای کوچک زنگ‌زده" / مسعود کرامتی، "چهارراه استانبول" / نوید پورفرج، "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

    بازیگر نقش مکمل زن: سحر دولتشاهی، "عرق سرد" و "چهارراه استانبول"

    دیگر نامزدها: لیلی رشیدی، "عرق سرد" / نگار عابدی، "دارکوب" / هدی زین‌العابدین، "عرق سرد"

    فیلمنامه: "کامیون"، کامبوزیا پرتوی و "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، هومن سیدی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، پیمان معادی / "سرو زیر آب"، محمدعلی باشه‌آهنگر و حامد باشه‌آهنگر / "شعله‌ور"، هادی مقدم‌دوست و حمید نعمت‌اله

    فیلمبرداری: "سرو زیر آب"، علیرضا زرین‌دست

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، محمود کلاری / "تنگه ابوقریب"، حمید خضوعی ابیانه / "عرق سرد"، فرشاد محمدی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، پیمان شادمانفر

    موسیقی: "به وقت شام"، کارن همایونفر

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، النی کاریندرو / "تنگه ابوقریب"، حامد ثابت / "دارکوب"، بهزاد عبدی / "شعله‌ور"، سهراب پورناظری / "عرق سرد"، کارن همایونفر

    تدوین: "عرق سرد"، بهرام دهقانی و محمد نجاریان

    دیگر نامزدها: "به وقت شام"، مهرداد خوشبخت / "دارکوب"، فرامرز هوتهم / "کامیون"، مصطفی خرقه‌پوش / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، مهدی سعدی

    طراحی صحنه: "سرو زیر آب"، عباس بلوندی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، محسن شاه‌ابراهیمی / "تنگه ابوقریب"، محمدرضا شجاعی / "دارکوب"، آیدین ظریف / "سوءتفاهم"، کیوان مقدم

    طراحی لباس: "بمب؛ یک عاشقانه"، سارا خالدی‌زاده

    دیگر نامزدها: "خجالت نکش"، رعنا امینی / "سوءتفاهم"، سارا سمیعی / "شعله‌ور"، سوسن نوروزی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، مارال جیرانی

    چهره‌پردازی: "تنگه ابوقریب"، سعید ملکان

    دیگر نامزدها: "چهارراه استانبول"، عباس عباسی / "دارکوب"، فاطمه کمالی و زهرا کمالی / "شعله‌ور"، مهرداد میرکیانی / "کامیون"، بابک اسکندری

    صدابرداری: "تنگه ابوقریب"، رشید دانشمند

    نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، ایرج شهزادی / "به وقت شام"، طاهر پیشوایی / "سوءتفاهم"، مهران ملکوتی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، مهران ملکوتی

    صداگذاری: "به وقت شام" و "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، علیرضا علویان

    دیگر نامزدها: "امپراطور جهنم"، بهمن بنی‌اردلان / "تنگه ابوقریب"، امیرحسین قاسمی / "شعله‌ور"، امین شریفی و بابک شکیبا

    جلوه‌های بصری: "چهارراه استانبول"، فرید ناصرفصیحی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، محمد لطفعلی / "به وقت شام"، سیدهادی اسلامی / "تنگه ابوقریب"، حسن ایزدی، جواد مطوری، محمد برادران و محسن خیرآبادی / "سرو زیر آب"، محمد خاکزاد / "لاتاری" و "ماهورا"، سینا قویدل

    جلوه‌های ویژه میدانی: "تنگه ابوقریب"، محسن روزبهانی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، عباس شوقی / "به وقت شام"، محسن روزبهانی / "سرو زیر آب"، محسن روزبهانی / "ماهورا"، حمید رسولیان

     

    منبع: هنرآنلاین

  • فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، اعضای شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره را منصوب کرد. علی اکبر شکارچی، محمدرضا علیزاده، بهرام جمالی و احمد صدری طی احکام جداگانه‌ای از سوی فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به عضویت شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره درآمدند. 

    متن احکام به شرح زیر است: «یازدهمین جشنواره­ موسیقی نواحی ایران فرصتی است تا بار دیگر موسیقی غنی و مردمی این خاک گرانمایه از گستره­ تخصصی و تجربیات وزین جناب­عالی در کسوت عضویت در شورای سیاستگذاری این رویداد مغتنم، بهره مند شود. توفیق جناب­عالی را در سایه خداوند و همراهی با سایر اعضای شورای مزبور، آرزومندم.»

  • اسامی راه یافتگان به بخش رقابتی دومین جشنواره موسیقی بومی البرز نشینان،لیلم

               

    رشته آواز محلی

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    نیکان

    نجفی

    5

    بابل

    2          

    آرمان

    فلاح پور

    10

    ساری

    3          

    محمدحسین

    موسی زاده

    11

    بابل

    4          

    محمدرضا

    کاظم نسب

    12

    بابل

    5          

    سید یونس

    قریشی امرئی

    13

    ساری

    6          

    امیررضا

    یوسفی

    14

    آمل

    7          

    ابوالفضل

    غفاری

    19

    ساری

    8          

    یونس

    جعفری

    21

    آمل

    9          

    اسماعیل

    پابوس

    24

    بابل

    10      

    علی اکبر

    حسین نژاد

    28

    بابل

    11      

    مصطفی

    علی تبار

    28

    بابل

    12      

    ایوب

    علی تبار

    31

    بابل

    13      

    روح الله

    یوسفی

    33

    ساری

    14      

    میثم

    شیخ نژاد

    33

    آمل

    15      

    ذات اله

    استوان عمران

    34

    آمل

    16      

    علیرضا

    مقیمی تیلمی

    36

    ساری

    17      

    کاظم

    حاجی تبار فیروزجائی

    40

    قائم شهر

    18      

    محمد

    محمدی سوادکوهی

    41

    سوادکوه

    19      

    احمد

    طالبی دادوکلایی

    46

    ساری

    20      

    رجبعلی

    عزیزپور

    49

    آمل

    21      

    محمد

    دست افکن کرمانی

    49

    ساری

    22      

    محمد حسن

    باغبان جویباری

    52

    جویبار

     

    رشته کمانچه محلی

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    مهدیس

    فقهیان

    10

    جویبار

    2          

    حسام

    بتیار

    15

    ساری

    3          

    نیایش

    طالبی

    16

    ساری

    4          

    سید محمدرضا

    محمدی

    17

    قائم‌شهر

    5          

    کمیل

    مسلمی پرکوهی

    18

    ساری

    6          

    علی

    فتحی چراتی

    22

    جویبار

    7          

    آرمین

    باکویی

    22

    ساری

    8          

    فرشید

    اسکندری

    26

    سوادکوه

    9          

    خشایار

    اسحاقی

    27

    بهشهر

    10      

    شهرام

    هادیان

    28

    ساری

    11      

    علی اکبر

    علیپور

    32

    سوادکوه

     

     

     

    رشته لگن

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    زهرا

    ذلیکانی

    10

    ساری

    2          

    هستی

    حسن نژاد

    12

    ساری

    3          

    نیایش

    حسن نژاد

    12

    ساری

    4          

    آیدا

    طاهری دروپی

    14

    تهران

    5          

    درسا

    یونسی

    15

    ساری

    6          

    سکینه

    اسکندری

    34

    سوادکوه

    7          

    اکرم

    قاسمی

    35

    تهران

    8          

    مرضیه

    محمدی پرکوهی

    35

    ساری

    9          

    راضیه

    کاظمی

    38

    بابل

    10      

    فاطمه

    مرادی

    45

    ساری

    11      

    منیژه

    عبدی

    46

    ساری

    12      

    ثریا

    عمرانی

    57

    قائمشهر

    13      

    سید جهان

    ساداتی بالادهی

    65

    ساری

    14      

    خدیجه

    گلستانی

    72

    ساری

     

    رشته للِه وا

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    محمد طاها

    باقری

    9

    آمل

    2          

    سامی

    گل زاده گنگرج

    12

    آمل

    3          

    آرش

    احمدزاده

    13

    قائم‌شهر

    4          

    حسام الدین

    مرادپور

    15

    سوادکوه

    5          

    سید ابوالفضل

    مختاری سنگدهی

    15

    سوادکوه

    6          

    رضا

    کاظمی

    15

    سوادکوه

    7          

    محراب

    قیاسی

    16

    آمل

    8          

    محسن

    خلیلی

    16

    قائم‌شهر

    9          

    فرزان

    قلی زاده

    18

    آمل

    10      

    زمان

    عابدی

    18

    بابل

    11      

    رضا

    فیضی

    20

    آمل

    12      

    علی

    اسدی وسطی

    22

    آمل

    13      

    جواد

    محسن تبار

    25

    قائم‌شهر

    14      

    فرشاد

    بابایی

    25

    سوادکوه

    15      

    پویا

    محسنی

    25

    آمل

    16      

    طالب

    باقری

    37

    آمل

    17      

    رحیم

    دل آویز

    40

    سمنان

    18      

    رضا

    حسینی دادوکلایی

    41

    ساری

    19      

    فرزاد

    یونسی

    42

    سوادکوه

    20      

    سید خلیل

    مختاری سنگدهی

    43

    ساری

     

    رشته غرنه

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    حسین

    جهانی نسب

    17

    ساری

    2          

    امیرمحمد

    خطیبی

    18

    نکا

    3          

    میلاد

    امینی

    26

    آمل

    4          

    سید رضا

    حسینی گرجی

    26

    بهشهر

     

    رشته دسر کوتن

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    سید رامتین

    حسینی زرین کلایی

    7

    قائم‌شهر

    2          

    سید پارسا

    محمدی

    8

    ساری

    3          

    سودا

    حامدی استخرسر

    10

    ساری

    4          

    نگین

    غفوری واسکسی

    11

    ساری

    5          

    محسن

    دیوسالار

    11

    تهران

    6          

    پدرام

    جهانی نسب

    11

    ساری

    7          

    سید امیررضا

    محمدی سیدکلایی

    12

    ساری

    8          

    فرنیا

    دستدار

    13

    ساری

    9          

    ابوالفضل

    رحمانی

    13

    نور

    10      

    امیررضا

    طیبی

    13

    ساری

    11      

    متین

    ذلیکانی

    14

    جویبار

    12      

    محمدحسین

    طیبی

    15

    جویبار

    13      

    سید همایون

    حسینی ماچکپشتی

    17

    جویبار

    14      

    محمدرضا

    کاظمی لهمالی

    18

    ساری

    15      

    مجید

    بتیار

    19

    قائم‌شهر

    16      

    توحید

    حیدری

    22

    آمل

    17      

    سجاد

    پاریاو فلاح

    26

    ساری

    18      

    محمدرضا

    هاشمی

    34

    آمل

    19      

    گلدسته

    زارع سنگدهی

    40

    ساری

    20      

    رمضان

    یوسفی میانای

    48

    آمل

     

    بخش گروهی

     

    نام گروه

    سرپرست

    شهر

    1          

    اساره سو

    کریم کمالی فر

    سوادکوه

    2          

    چاربیدار

    ابوالقاسم قاسم پور

    بابل

    3          

    سرونگ

    محمدمهدی وظیفه شناس

    بهشهر

    4          

    مازرون

    رضا دیوسالار

    رویان

    5          

    هرایی

    خیرالله قاسمی گرجی

    بهشهر

    6          

    تتی وا

    حسین جهانی نسب

    ساری

    7          

    تبری نوا

    امین باکوئی کتریمی

    ساری

     

     

     

     

    دوتار

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    امیرمحمد

    دیوسالار

    9

    نور

    2          

    سورنا

    حمیدی زاده

    11

    بهشهر

    3          

    امیرحسین

    رضازاده

    13

    بابل

    4          

    پارسا

    گلستانی

    15

    ساری

    5          

    محمدحسین

    ابراهیمی

    15

    ساری

    6          

    علی

    کاظمی

    17

    آمل

    7          

    هومن

    جعفری کلیجی

    17

    قائم‌شهر

    8          

    امیرعلی

    جهانبخش

    18

    سوادکوه

    9          

    مهدی

    محسنی راد

    18

    محمودآباد

    10      

    امیرحسین

    مرادی بالف

    20

    بابل

    11      

    علی رضا

    پورحاجی

    20

    ساری

    12      

    سید سجاد

    آشوری

    22

    ساری

    13      

    فرهاد

    محمدی

    24

    سوادکوه

    14      

    عیسی

    تقی پور تروجنی

    30

    بهشهر

    15      

    اسفندیار

    عابدی فیروزجائی

    32

    بابل

    16      

    محسن

    حاجی تبار فیروزجایی

    33

    قائم‌شهر

    17      

    سعید

    زارع

    36

    ساری

    18      

    خسرو

    اسحاقی گرجی

    37

    بهشهر

     

    رشته سرنا

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1

    محمد

    الیاسی سرکتی

    23

    دودانگه

    2

    نورالله

    یوسفی

    33

    ساری

     

     

  • بایدها و نبایدهای جشنواره‌های موسیقی اقوام از نگاه کارشناسان

    نخستین نشست تخصصی بررسی موسیقی بومی مازندران و نقش جشنواره در تعالی این موسیقی با حضور هنرمندان و کارشناسان برگزار شد

    ستاد برگزاری دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان «لیلم» به بهانه برگزاری این جشنواره، نخستین نشست تخصصی بررسی موسیقی بومی و ضرورت‌های آن در جشنواره‌های موسیقی بومی را برگزار کرد. در این نشست که با حضور تعدادی از هنرمندان حوزه موسیقی و برخی از مسئولان در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

    «جعفر گودرزی» کارشناس ارشد موسیقی اقوام و اتنوموزیکولوژیست، «بهمنیار شریفی» پژوهشگر و هنرمند برجسته موسیقی مازندران و «محمدابراهیم عالمی» هنرمند و خواننده موسیقی مازندران چهره‌های اصلی این نشست بودند که به برخی پرسش‌ها درباره محور اصلی نشست، یعنی ضرورت‌های یک جشنواره موسیقی پاسخ دادند. در بین پرسش‌و پاسخ‌ها نیز برخی از هنرمندان و چهره‌های صاحبنام موسیقی مازندران اظهارات خود را بیان کردند.

    ضرورت توجه به اصالت

    «بهمنیار شریفی» در این نشست با بیان این‌که موسیقی‌های تجاری در همه جای دنیا راه خود برای بقا را پیدا می‌نند و موسیقی فرهنگی باید حمایت شود، گفت: در چنین جشنواره‌هایی باید نگاه حمایتی به حوزه موسیقی فرهنگی و قومی ارجحیت داشته باشد. باید مشخص شود که کدام گروه یا هنرمند موسیقی بکر و کمتر دست خورده‌ای را اجرا می‌ند و از او حمایت شود. این نگرش به معنای مخالفت با پیشرفت نیست،  بلکه به این معناست که هر چیزی در جای خودش باشد. این‌که هنرمندی در قطعه «مش حال» ملودی‌هایی را اضافه کند، پیشرفت نیست، بلکه تخریب و تحریف اصالت آن قطعه است.

    وی اظهار کرد: در جشنواره باید هر بخش سر جای خودش باشد و به آموزش هم توجه شود. یعنی کارگاه‌هایی برگزار شود که هنرمندان و هنرجویان با جزییات موسیقی بومی و شیوه‌های اجرای هنرمندان صاحبنام و معیار آشنا شوند. یکی از اشکالاتی که در نخستین دوره این جشنواره وجود داشت همین بود که نمی‌دانستیم معیار ما برای نوازندگی سازهای مازندرانی چیست. در ساز ایرانی این وضعیت مشخص است، اما در کمانچه‌نوازی مازندرانی معیار چیست؟ در مازندران استاد محسن‌پور هم کمانچه می‌نواخت و قدر هم همین ساز را می‌نواخت. با توجه به این‌که معیارهای مشخصی نداریم، باید در برگزاری جشنواره بخش‌بندی‌های مناسبی داشته باشیم.

    اهمیت آموزش

    این پژوهشگر موسیقی خاطرنشان کرد: به نظرم می‌توان در کنار جشنواره بررسی شیوه‌های اجرا را داشته باشیم. نگاهی به آموزشگاه‌های سراسر استان اگر بیندازیم می‌بینیم که کمترین تعداد هنرجوها مربوط به سازهای مازندرانی است. حتی امروز دیگر در آموزش سازهای مازندرانی اصطلاحات بومی نوازندگی این سازها فراموش شده و به کار نمی‌رود. ما امروز این واژه‌های مهم  موسیقایی بومی که خیلی هم اهمیت دارند را کم داریم. این جشنواره‌ها می‌‌توانند در این بخش‌ها ورود کنند و اثرگذاری زیرساختی داشته باشند.

    شریفی تصریح کرد: نکته‌ای که در چنین جشنواره‌هایی باید مورد توجه قرار گیرد حفظ اصالت موسیقی است. این‌که با سازهای غیر بومی موسیقی بومی نواخته شود به حفظ اصالت کمک نمی‌کند. مردم هر منطقه‌ای بسته به شرایط فرهنگی، زندگی و جغرافیایی ساز خودشان را می‌سازند و آن ساز هم صدا و ملودی خودش را تولید می‌کند. اگر موسیقی مازندران به قره‌نی یا بالابان نیاز داشت، قطعا در طول زمان این ساز ساخته می‌شد.

    وی با بیان این‌که نفس و هدف برگزاری هر جشنواره‌ای تأثیرگذاری در جامعه است، افزود: هدف باید این باشد که در جشنواره با سازهای مازندرانی موسیقی اجرا شود. یکی از معیارهایی که کیفیت را تعیین می‌کند، سازبندی است. فقط گردش نغمات و کلام ملاک نیست، بلکه خود صدادهی شناسنامه است.

    خواننده شناخته شده موسیقی مازندران نیز در این نشست با بیان این‌که یکی از نقاط قوت نخستین جشنواره موسیقی لیلم ضبط و ثبت همه اجراها بود، گفت: جشنواره‌های موسیقی بومی دیگری هم در کشور داریم که سال‌هاست برگزار می‌شوند و به چنین موضوعی توجه نکرده‌‌اند.

    «محمدابراهیم عالمی» با انتقاد کم‌‌توجهی آموزشگاه‌های موسیقی مازندران به آموزش موسیقی بومی، اظهار کرد: ما در استان آموزشگاهی نداریم که به طور تخصصی موسیقی مازندرانی را آموزش دهد. از خودمان بپرسیم که سازنوازی مازندرانی را به طور ویژه تدریس می‌کنیم؟ این ضعفی است که در فضای موسیقی بومی مازندران وجود دارد و موسیقی بومی به عنوان حاشیه فعالیت آموزشگاه‌های موسیقی دیده می‌شود.

    وی جشنواره را محل کشف استعدادها از نقاط مختلف عنوان کرد و افزود: ذاتا معتقدم که رقابت در حوزه هنر درست نیست. اما برای این‌که سازها بهتر کوک شود و انگیزه‌ها بیشتر شود نام رقابت برا اجراهای جشنواره گذاشته می‌شود. ضمن این‌که این موضوع باعث کشف استعدادها می‌شود. سال گذشته در لیلم یک پدیده در لَلِـه‌وانوازی کشف شد.

    جای خالی پژوهش‌های تحلیلی در موسیقی بومی

    کارشناس ارشد موسیقی اقوام و مدرس اتنوموزیکولوژی دانشگاه هم در این نشست با بیان این‌که جشنواره موجب تداوم و حفظ موسیقی می‌شود، گفت: اگر در آغاز انقلاب جشنواره موسیقی فجر به موسیقی اقوام توجه نمی‌کرد، امروز شاید بسیاری از نغمات موسیقی محلی ایران را نداشتیم. بنابراین جشنواره یک حس مشترک است.

    «جعفر گودرزی» افزود: توجه به نکات آموزشی در جشنواره می‌تواند باعث شکل‌گیری فرآیند درست آموزش شود. اموزش موسیقی اقوام دارای روش‌ها و شیوه‌هایی است که باید به آن‌ها توجه شود. شاید اگر یک رپرتوار لَلِـه‌وا را به نت در بیاوریم، هنرجو نتواند همان چیزی که در اصل اجرا می‌شود را اجرا کند. دلیلش همان معیارهای بومی در آموزش اتس. به شیوه دوتار نوازی استاد اسحاقی نگاه کنیم می‌بینیم که به صورت بومی دانش را کسب کردند و به همین شیوه هم آموزش می‌دهند و شاگردان توامندی هم تربیت کرده‌اند. چون بر اساس دانش تجربی آموزش می‌دهد؛ حس و حالی که در نت نیست را می‌شناسد و انتقال می‌دهد.

    وی با اشاره به ضرورت توجه جشنواره به پژوهش‌های حوزه موسیقی اظهار کرد: ما امروز آرشیو غنی و پرباری از موسیقی مازندران داریم، اما نمی‌دانیم تفاوت کتولی غرب مازندران و شرق استان چیست. این یعنی کار پژوهشی و تحلیلی انجام ندادیم. این کار پژوهشی چه زمانی قرار است انجام شود؟ جشنواره می‌تواند این فرصت را بدهد که افراد توانمند در حوزه پژوهش هم مطرح شوند و دستاوردهای پژوهشی خود را به هنرمندان عرضه کنند.

    این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: معتقدم پیش از هر چیز باید برای چنین رویدادی طبقه‌بندی‌هایی در نظر بگیریم. پژوهش موسیقی بومی باید در بستر اجتماعی رخ دهد. بنابراین شاید مخاطب‌شناسی از توان جشنواره خارج باشد، اما اگر نگاه پایه‌ای در برنامه‌ریزی‌ها وجود داشته باشد، می‌توان تاثیرگذار ظاهر شد.

    توجه ویژه به شعر در موسیقی اقوام

    شاعر مطرح مازندران هم در این نشست به ضرورت توجه برگزار کنندگان این جشنواره‌ها به شعر و کلام اشاره کرد و گفت: شعر همواره با موسیقی پیوند داشته و دارد. بنابراین نمی‌توان به موسیقی توجه کرد و از شعر حرفی نزد. به ویژه شعر بومی که در آن تمام مسائل اجتماعی، عرفی و شرعی وجود دارد.

    «حسن حسن‌پور» افزود: شعر هم در مداحی و هم در موسیقی تاثیر شگرفی دارد. فکر می‌کنم جشنواره‌های موسیقی بومی می‌توانند فرصتی برای بیشتر توجه شدن به بومی‌سرایان هم باشند. انتخاب شعرها، اجرای درست واژه‌ها و اصطلاحات در شعر، خوانش و انتخاب موسیقی برای اشعار و اصالت شعر هم می‌توانند در معیارهای خوب بودن یک اجرا گنجانده شوند.

    موسیقی و مردم

    کارشناس حوزه میراث و مردمشناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم در این نشست با بیان این‌که موسیقی و جامعه از هم جدا نیستند، گفت: بسیاری از مفاهیم و نکاتی که از سوی صاحبنظران مطرح می‌شود، مسائل تخصصی هستند که به جا هم هست. اما در چنین رویدادهایی باید جایگاه مردم هم لحاظ شود.

    «علی ماهفروزی» افزود: باید به دنبال راهکاری بود که پیوند بین اقشار مختلف جامعه و موسیقی بومی را تقویت کرد. این موسیقی به زندگی مردم مازندران تعلق داشت و باید باز هم به زندگی آن‌ها برگردد.

  • آئین اختتامیه بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه‌شب دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

    در ابتدای مراسم نماهنگی از روند انتخاب آثار دوره‌ی دوازدهم در بخش نواحی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان پخش شد.

    سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

    اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی به‌واسطه‌ برگزاری جشنواره‌ی جوان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش‌های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد.

    او ادامه داد: امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آن‌ها باشیم.

    اسعدی همچنین گفت: در این چهار دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است. کمتر کشوری هست که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش‌هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوارکننده است که شرکت‌کنندگانی از طیف‌های سنی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به‌وضوح دیده می‌شود.

    دبیر جشنواره اضافه کرد: موسیقی هویت ایران را می‌سازد و این تنوع نتیجه جهان‌بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه‌ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا در صحنه حضور داشته باشند و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند.

    او در پایان تأکید کرد: ضمن تشکر ویژه از شرکت‌کنندگان و تبریک به برگزیدگان، اگرچه این جشنواره ظاهراً ماهیتی رقابتی دارد، اما اول یا دوم شدن مسئله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می‌شود. هر اقلیمی نماینده‌ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می‌شود. محدودیت‌های مالی جشنواره باعث این رتبه‌بندی شده چون در غیر این صورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند.

    سپس برخی شرکت‌کنندگان موسیقی نواحی که گلچینی از موسیقی اقوام ایرانی را در برمی‌گرفتند روی صحنه حاضر و اجرای بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند.

    در ادامه برنامه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

    برگزیدگان موسیقی آذری:

    هیئت داوران بخش موسیقی آذری، ضمن تقدیر از ‌هاپانیذ ستاری نوازنده قانون آذری (از تبریز) و افرا اصلان حسینی نوازنده دایره آذری (از تبریز)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان:

    برگزیدگان تک‌نوازی تار آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: سینا شجری (تبریز) و زهرا میرزایی (زنجان)

    رتبه دوم: آراز قاسمی (تبریز)

    رتبه اول: آراز وجودی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهران بهروزی (تبریز)

    رتبه دوم: فرزین رازقی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سئویل اقدسی (تبریز)

    رتبه دوم: اِلمان اطهری (تبریز)

    رتبه اول: ناصر مددی (تبریز)

     برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: پارمیس ستاری (تبریز)

    رتبه دوم: آرین ضمیری (تبریز)

    رتبه اول: رضا محمدی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: آرمین زینال زاده (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: روزبه مقدم نژاد (تبریز)

    رتبه دوم: آیلار جهانگیری (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی قوپوز:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: اسماء میکائیلی (مشکین‌شهر)

    رتبه دوم: ابراهیم راثی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا حمیدی (تهران)

    برگزیدگان تک‌نوازی گارمون:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدرضا محمدوند (تبریز)

    رتبه دوم و اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول و دوم تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سینا حسن‌زاده (تبریز)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: کوثر حیاتی (تربت جام)

    رتبه اول: مهدیس ابراهیمیان (تربت جام)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: الهداد بهرامی (تایباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: مصطفی تیموری (تربت جام) و ایمان تخم‌کار (تربت جام)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمد سلیمانی (تربت جام) و علی شیری (تایباد)

    رتبه دوم: سلمان سلیمانی (تایباد)

    رتبه اول: همایون حامدی (تربت جام)

    - برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد امین امینی (تربت جام)

    رتبه اول: مبین دُرپور (تربت جام)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: عبدالرحمن باطوری (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: محسن کریمی (تربت جام)

    رتبه دوم: امین برنا (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دف:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: علی کاربین (مشهد)

    رتبه دوم: پرنیان سلیمانی (اصفهان)

    رتبه اول: محمد مرادی (سنندج)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدمهدی قاسمی (شیراز)

    رتبه دوم: امیرمحمد نیک منش (شاهین‌شهر)

    رتبه اول: سعید فرزانگان (سنندج)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: نرگس ربانی نیا (لنجان)

    رتبه دوم: حامد سهرابی (کرمانشاه)

    رتبه اول: فرید زندی (سنندج)

    برگزیدگان بخش موسیقی کردی:

    هیئت داوران بخش موسیقی کردی ضمن تقدیر از نیما شفیعی نوازنده ساز سرنای کردی، آلان فاروقی نوازنده دهل کردی، پارسا احمدزاده نوازنده ضرب کردی و امید دباغی نوازنده ضرب کردی برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌نماید

    برگزیدگان تک‌نوازی نرمه نای:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا احمدزاده (سقز)

    رتبه اول: آروین دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: اسماعیل محمودی (بوکان)

    رتبه دوم: کریم صالحی (بوکان)

    رتبه اول: مژگان سیدی (بوکان)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوزله:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: پارسا احمدزاده (سقز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی کمالی (دالاهو)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: فرهاد سلیمانی (کامیاران)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: نیما شفیعی (روانسر)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محراب قیطاسی (کامیاران)

    برگزیدگان تک‌نوازی دهل کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: امید دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: سامان شریفی (روانسر)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - برگزیدگان تک‌نوازی ضرب کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: مژده سیدی (بوکان)

    رتبه دوم: کیانوش شهسواری (سقز)

    رتبه اول: آلان فاروقی (سقز)

    برگزیدگان آواز کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فؤاد استاد قادری (سقز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جبرئیل تخت فیروزه (مریوان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی نی قشقایی

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا چریکی (اهواز)

    برگزیدگان بخش آواز و دوتار ترکمن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایمان عطا (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: ایوب کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: میثم شاعری (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار ترکمن:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سولماز تکه (گنبد کاووس) و حامد پدری (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه ترکمن:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: دوران عطا (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: گل محمد کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمدرضا بارانی (خرم‌آباد) و پویا یگانه (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: محمد امینی راد (نهاوند)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید پانسته (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سبحان امرائی (کوهدشت)

    رتبه اول: حسن سالاروند (دورود)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: مهرداد عزیزی (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سجاد لیریائی (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی سرنای لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: اهورا دلفانی (خرم‌آباد) و محمد رشیدزاده (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: امیرحسین بسطامی (خرم‌آباد)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: علی الواری (اندیمشک)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبک لرستان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا باجلاوند (کرج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: علی باجلاوند (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    برگزیده آواز لرستان:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سعید رحیمی پور (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    هیئت داوران بخش تک‌نوازی تنبور، ضمن تقدیر از رها افضلی (دالاهو)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید فرهاد فرهادی (دالاهو)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: وِریا کریمی (دالاهو) و تارا افضلی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: پویا عباسی (کرمانشاه) و حافظ کریمی (دالاهو)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهدی مریدی (ساوه)

    رتبه دوم: سهیل رستمی (کرمانشاه)

    رتبه اول: امین ملک‌زاده (هشتگرد)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: حامد ناجی (کرمانشاه) و داود نجف زاده (کرمانشاه)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی‌اکبر مرادی مشکین (همدان)

    برگزیدگان بخش آواز و تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایلیا احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه دوم: علی احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سعید کرمی راد (کرمانشاه) و علی کمالی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: بُرزو امیریان (سر پل ذهاب) و پدرام ظاهری نیا (قصر شیرین)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سید ساسان خاموشی (دالاهو)

    رتبه دوم: سیروان شیروئی (دالاهو)

    رتبه اول: سجاد علائی فر (دالاهو)

    برگزیدگان بخش موسیقی مازندران:

    هیئت داوران ضمن تقدیر از سید امیررضا محمدی نوازنده دوتار (از جویبار) و آرش احمدزاده نوازنده لَله وا (از قائم‌شهر)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدحسین ابراهیمی (ساری)

    رتبه دوم: محمدحسین طیبی (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرعلی جهان بخشی (سوادکوه)

    رتبه دوم: علیرضا پورحاجی (ساری)

    رتبه اول: مجید بِتیار (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد محمدی (سوادکوه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: نیایش طالبی (ساری)

    رتبه دوم: حسام بِتیار (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: صالح جعفری (بابلسر)

    رتبه دوم: کمیل مسلمی (ساری)

    رتبه اول: علی فتحی (جویبار)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: شهرام هادیان (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: رضا ابراهیمی (تهران) و فرشید اسکندری (سوادکوه)

    برگزیدگان تک‌نوازی غِرنه:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: حسین جهانی نسب (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: امیرمحمد خطیبی (نکاء)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان بخش آواز مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مهدی کارگر (ساری)

    رتبه اول به‌طور مشترک: آرمان فلاح‌پور (ساری) و سید یونس قریشی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرحسین جعفری (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی لَله وا:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: رضا کاظمی (سوادکوه)

    رتبه دوم: حسین جهانی نسب (ساری)

    رتبه اول: محراب قیاسی (آمل)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: رضا فیضی (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: زمان عابدی (سوادکوه)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جواد محسن تبار (سوادکوه)

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: حمیدرضا قیاسی (آمل)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای مازندران:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدرضا کاظمی (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد الیاسی (ساری)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دِسَرکوتِن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هستی حسن نژاد (ساری)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: امیررضا طیبی (ساری) و کوثر مصطفی پور (ساری)

    رتبه اول: محمدحسین طیبی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: توحید حیدری (آمل)

    رتبه دوم: مجید بِتیار (ساری)

    رتبه اول: محمدرضا کاظمی (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سجاد پاریاو فلاح (ساری)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شمال خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: رضا محرابی (شهریار)

    رتبه دوم: بهاره شریفی (مشهد)

    رتبه اول: امیرحسین حسین زاده (تهران)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد اسلامی (شیروان)

    رتبه اول: مصطفی اسلامی (شهریار)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: بامداد غفاری (قوچان)

    رتبه دوم: صادق غلام‌رضا زاده (شیروان)

    رتبه اول: فرشاد علی نژاد (قوچان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سجاد حسین پور (مشهد)

    رتبه دوم: شهاب رضازاده (شیروان)

    رتبه اول: محمد رحمانی (مشهد)

    برگزیدگان بخش آواز شمال خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید پدرام خلیق (قوچان)

    رتبه دوم: علی انصاری (درگز)

    رتبه اول: جلیل خانی (قوچان)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید هوشمند (شیروان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مظاهر حدادیان (فاروج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - هیئت داوران بخش تک‌نوازی نی انبان از مهدی حیدری منفرد (بوشهر) تقدیر می‌کند.

    دوازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک از روز سه‌شنبه ششم شهریورماه در تالار رودکی ادامه خواهد یافت.

     

    به دعوت مجری برنامه محمدرضا درویشی پژوهشگر حوزه موسیقی برای سخنرانی به روی سن خوانده شد، او در سخنانی کوتاه گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان امروز بی‌تردید بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور است. آنچه موسیقی نواحی می‌نامیم زیربنای کل موسیقی این سرزمین است.

    او ادامه داد: موسیقی دستگاهی که به آن موسیقی رسمی و ملی می‌گویند با زبان فرق می‌کند، موسیقی ملی شامل موسیقی همه اقوام ایران است. موسیقی نواحی اساس موسیقی کشور است که هر قسمت آن قدمتی چند صد یا چند هزارساله دارد. این موسیقی است که باید از آن حمایت و مراقبت کرد. من از مسئولان و نهادهایی که در زنده نگاه داشتن این جشن فرهنگ ایران دخیل بوده‌اند کمال تشکر را دارم. باور کردم که تا وقتی عشق و عرق به ایران وجود دارد این فرهنگ علی‌رغم خواست کسانی که به دنبال نابودی آن هستند، زنده می‌ماند.

    سپس گروه دیگری از نواحی بخشی از موسیقی اقوام خود را روی صحنه اجرا کردند.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه برنامه گفت: اگر زبان را ظرفیت برقراری ارتباط به‌وسیله نشانه‌ها بدانیم، بیان، پیدا و روشن سخن گفتن است، یعنی گفتن به آدابی و ترتیبی به شیوه و منشی. می‌پندارم که همان‌گونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا، بیان ممتازی از زبان فارسی است، نغمه‌های برگذشته از قرن‌ها که هنوز و همچنان در زندگی اقوام و شهروندان جای‌جای کشور عزیزمان جاری هستند و با شنیدنشان یاد و خاطره‌ای از تاریخ جغرافیایی در خاطر ما جان می‌گیرد، همان بیان بلیغ است که معنا را روشن می‌کند و جان می‌بخشد. بنابراین ما می‌توانیم در بیان نغمه‌ها خود را ببینیم. خودی خالص و بی‌نقاب، از این روست که می‌گویند برای دانستن و شناخت حال می‌توان به اثر هنری نگریست.

    او ادامه داد: هر چه آثار هنری پخته‌تر و سخت‌تر باشند به مخاطبان از قوام فرهنگ خبر می‌دهند و اگر آثار لرزان باشند یا سست و خدای‌ناکرده یک‌بارمصرف، همان تصویر را ارائه می‌کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه‌ها داشت و کارها کرد، چرا که بازتاب تصویری از ماست.

    حسینی همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. همه کارها کار امروز است جز آنچه برای نوجوانان و جوانان است، چون خبر از آینده می‌دهد. ملتی آینده‌ باشکوه و فرازمند خواهند داشت که ره‌توشه و سرمایه از گذشته بگیرند. امشب که مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می‌بینیم که چطور و با چه ظرافتی، ظرایف موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می‌کنند. آنچه امروز می‌بینیم بی‌تردید حاصل شوق این عزیزان، اهتمام خانواده‌ها، دلسوزی مربیان و نیز همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز، موسیقی‌دان نامدار و به دستیاری 90 داور کم‌نظیر، دوازده دوره را پشت سر گذاشته است.

    معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: جشنواره موسیقی جوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و از صبح فردا کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره‌های آتی بخش‌های نظری نظیر کارگاه‌هایی برای شناخت بیشتر سنت‌ها برای جوانان عزیز شرکت‌کننده و فرصت آموختن از محضر استادان طراز اول کشور فراهم شود و بتوانیم گام‌هایمان را استوارتر برداریم.

     

     

  • سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 14 بهمن ماه 96 که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و شرکت فرهنگی هنری ماهور پارسی در ساری و نوشهر برگزار می شود و تا 22 بهمن ادامه خواهد داشت.

  • زمان جشنواره موسیقی بومی لیلم از شهریور به هفتم تا دهم آذرماه موکول گردید

    از این رو مهلت ارسال آثار تا 31 مهر تمدید شد

  • فراخوان بخش رقابتی دومین جشنواره سراسری موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم

    ساری14 تا 17 شهریور 96

    (The 2st LilemFilk Music Festival (Sari 5-8 Sep 2017

     

     

    مهلت ارسال آثار دومین جشنواره ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم تا تاریخ 31 مرداد 1396 تمدید شد.

     


    تماس با دبیرخانه‌ی جشنواره:
    ۰۹۳۳۱۱۲۱۳۵۶
    ۰۱۱۳۳۳۵۰۷۰۳

    وب‌سایت جشنواره: www.lilemfest.ir

    آیدی تلگرام: lilemfestival

     

  • گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران موفق به دریافت دیپلم افتخار هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان شد.

    گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران متشکل از 12 نفر از هنرمندان کشورمان به سرپرستی سیدجلال محمدی، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و با تلاش مؤسسه موسیقی جهانی فولکلور اروپا و حمایت کمیته ملی یونسکو، در هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، حضور یافته است.

    این جشنواره با شرکت هنرمندان 20 کشور جهان و 100 گروه محلی و سنتی و یک هزار 200 موسیقیدان و خواننده همراه با نمایش های آئینی و محلی با حضور شهردار و رئیس جشنواره جهانی فولکور و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در صوفیه در شهر نسبار در استان بورگاس بلغارستان، برگزار شد.

    هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان که از شامگاه جمعه آغاز شد به مدت یک هفته با حضور اساتید و داوران اروپائی در شهرهای مختلف بلغارستان، ادامه داشت.

    هنرمندان و موسیقیدانان سنتی و محلی کشورمان برای چهارمین سال متوالی با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، شرکت می ‌کنند.

    محمد علی کیانی رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم افتتاحیه این جشنواره با اشاره به حضور چشمگیر هنرمندان محلی و سنتی ایران در اینگونه جشنواره اظهار کرد: امسال موسسه اروپایی جشنواره های فولکلور، انجمن جهانی جشنواره های فولکلور، شهرداری نسبار، شهرداری بورگاس، شهرداری پوموریه بلغارستان و آکادمی جهانی برای هفتمین بار مسابقات جهانی را برگزار کردند.

    وی تصریح کرد: ویژگی خاص مسابقات جهانی فولکلور این است که تمام اجراهای با صدا و ویدئو حرفه‌ای ضبط و بهترین آنها در بیش از بیست شبکه بلغاری پخش می شود.

    رایزن فرهنگی کشورمان گفت: هیئت داوران این جشنواره بر اساس سه عامل میزان سختی و فنی اجرا، ارائه لباس سنتی، انتخاب اجرا و غیره و رفتار روی صحنه ارتباط با مخاطبان، خلاقیت هنری گروه ها را ارزیابی می کنند.

    احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این موفقیت را به گروه آوای تبری و هنرمندان استان تبریک گفت و اظهار کرد: حضور در محافل و رویدادهای معتبر بین‌المللی برای معرفی داشته های غنی فرهنگی و هنری مازندران یک ضرورت اساسی است.

    وی با اشاره به اینکه موفقیت در رویدادهای بین‌المللی موسیقی بیانگر جذابیت این عرصه برای مردم دنیا است، خاطرنشان کرد: موسیقی بومی مازندران می تواند یک فرصت مناسب برای دیپلماسی فرهنگی باشد.

     

    منبع:ایسنا

  • دهمین جشنواره موسیقی نواحی تیر ماه امسال در کرمان برگزار خواهد شد .

    آقای احمد صدری دبیر دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی درباره ی جزییات برگزاری این جشنواره گفت :دهمین دوره این جشنواره از ۶ تا ۹ تیرماه در شهر کرمان و در دو بخش برگزار خواهد شد . وی درباره ی بخش های جشنواره اظهار داشت : این دوره در دو بخش موسیقایی و غیر موسیقایی (هنرهای موسیقی محور ) برگزار می شود . وی با اشاره به بخش موسیقایی خاطر نشان کرد : این بخش از دو قسمت مستقل تشکیل شده که بخش اول آن مسابقه است و حالت رقابتی دارد ، آقای صدری درباره ی موضوع این بخش گفت : با توجه به وجود روایتها و داستان هایی که روایتگر فرهنگ شفاهی مناطق مختلف ایران زمین است ، بخش رقابتی در این دوره با موضوع منظومه خوانی برگزار می شود . ایشان درباره ی بخش غیر رقابتی این جشنواره گفت :در این قسمت و بخش داخلی به موسیقی نواحی ایران اختصاص دارد و گروههایی که در این بخش به اجرای موسیقی می پردازند برگزیدگان جشنواره های منطقه ای در سطح کشور هستند و ما از آنها دعوت کردیم تا در دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی به اجرای موسیقی بپردازند .

    دبیر دهمین جشنواره موسیقی نواحی گفت : در این دوره از کشورهای حوزه ی فرهنگی ایران نظیر تاجیکستان ، ازبکستان ، افغانستان و خصوصا کشورهای عضو اکو دعوت شده که در این دوره اجرای برنامه داشته باشند .

    آقای صدری در ادامه درباره ی بخش غیر موسیقایی (بخش هنرهای موسیقی محور ) به فیلم های مستند موسیقایی اشاره کرد و گفت : ما یک هفته را به فیلم های مستند موسیقایی اختصاص دادیم و از مستند سازانی که درباره ی موسیقی نواحی ایران فیلم ساخته اند دعوت کردیم و قرار است این فیلم ها در این هفته نمایش داده شوند البته این بخش در تهران هم زمان با برگزاری جشنواره و به صورت مستقل برگزار می شود . دبیر دهمین جشنواره موسیقی نواحی با اشاره به برنامه های جانبی جشنواره خاطر نشان کرد : در این جشنواره نمایشگاهی از سی دی و کتابهای تخصصی که درحوزه ی موسیقی نواحی تولید شده برگزار خواهد شد .

    وی درباره ی تجلیل از اساتید موسیقی نواحی گفت : امسال در دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی تصمیم گرفتیم از اساتیدی تجلیل کنیم که تاکنون کمتر در جشنواره ها حضور داشتند اما به لحاظ اصالت اجرایی و تکنیکهای نوازندگی اساتید قوی هستند و قصد داریم از این استادان دعوت کرده و تجلیل کنیم . 

    دبیر دهمین جشنواره موسیقی نواحی درباره مهلت ارسال آثار به این جشنواره گفت :علاقمندان تا پایان اردیبهشت ماه فرصت دارند تا آثار خود را ارسال کنند. وی در ادامه درباره ی اهمیت توجه به موسیقی نواحی در جذب جهانگردخاطر نشان کرد : جهانگردها وقتی به کشوری مانند ایران سفر می کنند ، می خواهند با فرهنگ مردم یک سرزمین آشنا شوند و آشنایی با فرهنگ و سنتهای ایرانی برایشان جذابیت دارد . لذاهر چه برنامه های مرتبط با این مساله بیشتر باشد می تواند باعث رونق و ارتقاء سطح فرهنگی مناطق ، سطح اقتصاد و گردشگری خارجی در کشور ما شود . آقای صدری در ادامه اظهار داشت : موسیقی نواحی مختلف در چند مورد با میراث فرهنگی در ارتباط است زیرا که جزو میراث معنوی زنده است و به نظر می رسد که سازمان میراث فرهنگی باید توجه بیشتری را در جهت حفظ و احیاء موسیقی نواحی مبذول کند .

     

    منبع :سایت رادیو فرهنگ

  •  دومین جشنواره آواها و نواهای رضوی دارای ویژگی هایی نسبت به دوره اول است که هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی قابل توجه است. 

     در دوره اول برگزاری این جشنواره فقط بخش موسیقی نواحی و موسیقی ردیف دستگاهی بیشتر مورد نظر بود اما در دومین دوره با تصمیم شورای سیاستگذاری جشنواره سایر سبک های موسیقی از جمله نواهای آیینی پاپ، تلفیقی – ترکیبی، موسیقی کرال( آکاپلا ) و بخش بین الملل نیز به این جشنواره اضافه شد و با این کار جشنواره دوم دارای گسترش بیشتری خواهد بود.

     بخش موسیقی کرال( آکاپلا ) شامل خوانندگان حوزه فرهنگ دینی در مدح و منقبت حضرت امام رضا علیه السلام به صورت همخوانی می‌باشد و گروه های منتخب برای اجرای برنامه در جشنواره دعوت خواهند شد.

    در حوزه نواهای آیینی پاپ ، تلفیقی – ترکیبی در مدح و منقبت حضرت امام رضا (ع)، تولیدات هنرمندان در چارچوب مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و متناسب با معارف دینی قابل بررسی خواهد بود.

    از ویژگی‌های این جشنواره این است که  امسال سعی شده است یک رویکرد بین‌المللی به جشنواره اضافه شود و گروهایی از کشورهای مختلف به ایران دعوت شده اند.

    بنا به پیشنهاد شورای سیاستگذاری در این دوره شاهد حضور گروه‌های موسیقی از سه کشور مسلمان مانند آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان و برادران شیعه و سنی هستیم که این حضور وحدت را در باب موسیقی با مسلمانان دیگر کشورها ایجاد می‌کند.

     تابش از شهر هرات و کشور افغانستان، عاشیق حسن از جمهوری آذربایجان و عمر تیموراف از کشور جمهوری تاجیکستان در این جشنواره حضور خواهند داشت.

     اختتامیه دومین جشنواره ملی آواها و نواهای رضوی مرداد امسال و در دهه کرامت در تهران برگزار می شود.

     اول تیر ماه 96 آخرین مهلت برای ارسال آثار موسیقی به دومین جشنواره ملی آواها و نواهای رضوی است.

    علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت فراخوان و یا ثبت نام و شرکت در جشنواره به پایگاه اطلاع رسانی Tehran.shamstoos.ir مراجعه کنند.

    منبع:ایسنا

  • مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی لیلم از برگزاری این جشنواره در ساری خبرداد.

     محمد غلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دومین جشنواره‌ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم با حضور اساتید برجسته‌ مازندران و کشور از سوی شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود.

    وی تصریح کرد: گروه‌های موسیقی، تک‌خوان‌ها و نوازندگان به مدت سه روز، در روزهای چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم شهریور 1396در شهرستان ساری به رقابت می‌پردازند و اختتامیه این جشنواره جمعه هفدهم شهریور ماه برگزار می شود.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی لیلم با اشاره به پیشنه فرهنگی ایران اظهار کرد: سرزمین ایران که به اندازه تاریخ بشر، پیشینه‌ فرهنگی دارد، مازندران را مثل گوهری در صدف خود پرورانده است.

    غلامی خاطرنشان کرد: حضور اقوام گوناگون در مازندران همچون ترک، لر، کرد و غیره آب و خاکی که مردمان مهربان پروریده، الطاف خدادادی و آهنگ داده‌های بی‌همتای خداوندی، همواره هنجار و آئین این سرزمین را با موسیقی آمیخته است.

    وی افزود: جشنواره موسیقی بومی لیلم که با تلاش شرکت نسیم مهرآوا و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، تلاشی فرهنگی در جان این سرزمین در مقابله با فرهنگ بیگانه است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم به بخش های مختلف جشنواره اشاره و تصریح کرد: بخش‌های جشنواره شامل رقابتی در گروه‌نوازی مازندرانی، تک‌نوازی سازهای بومی، مازندران دوتار، دسرکوتن، للـه‌وا، غرنه، کمانچه‌ محلی، سرنا، لگن، آواز محلی مازندرانی و مقالات پژوهشی در حوزه موسیقی بومی اقوام البرزنشین است.

    غلامی گفت: در بخش غیر رقابتی گروه‌نوازی استان‌های البرزنشین مازندران، گیلان، گلستان، سمنان و تهران و بخش جانبی نیز اجرای گروه‌های موسیقی اقوام ایران و اجرای گروه‌های بین‌المللی است.

    وی با اشاره به شرایط شرکت در جشنواره، اظهار کرد: ثبت نام متقاضیان به صورت گروهی و انفرادی از طریق وب‌سایت www.lilemfest.com صورت می‌پذیرد.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم افزود: فایل word اشعار به همراه ترجمه‌ آن در وب‌سایت بارگذاری شود، پس ازثبت‌نام، شماره‌ی پیگیری و نمونه‌ اجرای تصویری اثر که باید به صورت DVD با کیفیت مطلوب و بدون افکت صوتی و تزئینات استودیویی و قابل پخش در دستگاه‌های تصویری ( DVD Player ) باشد، تا تاریخ 15/5/1395ارسال شود.

    غلامی با اشاره به اینکه آثاری که با کیفیت نامناسب ارسال شود، حذف خواهند شد، خاطرنشان کرد: قطعات ارسالی باید به طور کامل بومی باشند و ارائه‌ قطعات مهجور و کهن بومی که تاکنون ارائه و منتشر نشده باشد، از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با بیان اینکه ارائه‌ قطعات بومی به وسیله‌ی گروه‌ها، که تاکنون شنیده نشده، دارای امتیاز ویژه است، گفت: بخش انفرادی شامل آواز محلی و تکنوازی سازهای بومی سرنا، دسرکوتن، لگن، غرنه، للِهوا، کمانچهی محلی و دوتار است.

    وی با اشاره به اینکه در ساز دوتار، شیوهی نوازندگی نظام شکارچیان و سیفالدین محمدی، للِهوا حسین طیبی، سرنا آقاجان فیوجزاده و شاهرخ کرمانی و کمانچه قدر کتولی بیشتر مدنظر است، تصریح کرد: در بخش گروه‌نوازی، موسیقی بی‌کلام نیز برای بررسی و حضور در جشنواره پذیرفته می‌شود.

    غلامی با بیان اینکه به سرپرستان گروه‌ها تاکید می‌شود که هر نوازنده، خواننده و همخوان فقط مجاز به شرکت در یک گروه هستند، یادآور شد: گروه‌های راه‌یافته به جشنواره باید علاوه بر اجراهای جشنواره، یک اجرا در سطح استان مازندران نیز داشته باشند.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه بخش گروه‌نوازی مازندران شامل گروه‌هایی است كه در سراسر کشور، در راستای موسیقی بومی و محلی مازندرانی فعالیت دارند، اظهار کرد: بخش گروهنوازی البرزنشینان شامل گروه‌های موسیقی استان‌های حاشیه البرز مازندران، سمنان، گیلان، گلستان و تهران است.

    وی با بیان اینکه در بخش گروهنوازی البرزنشینان، گروه ها باید با سازهای محلی مناطق خود در جشنواره شرکت کنند، گفت: برترین گروه بخش رقابتی سال گذشته نمی‌تواند در جشنواره‌ امسال شرکت کند.

    غلامی افزود: برترین گروه موسیقی مازندرانی سال گذشته در جشنواره، می‌تواند در بخش غیررقابتی که گروه‌های موسیقی استان‌های حاشیه‌ البرز را در برمی‌گیرد، شرکت کند.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با بیان اینکه پوشیدن لباس محلی و رعایت آداب صحنه برای گروه های موسیقی دارای امتیاز است، گفت: تعداد نفرات شرکت‌کننده در بخش گروهی حداکثر 10 نفر است.

    وی با بیان اینکه مدت آثار ارسالی در بخش تکنوازی حداکثر پنج دقیقه و در بخش گروه‌نوازی پانزده دقیقه است، اظهار کرد: پس از دریافت آثار از سوی دبیرخانه، آثار جایگزین قابل قبول نیست.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه در این جشنواره و در هر رشته و در صورت صلاحدید هیئت داوران، یک نفر به عنوان مقام برترین و نفرات برتر با نظر هیئت داوران برگزیده می‌شوند، گفت: مقالات پژوهشی با محوریت موسیقی بومی حاشیه البرز که در همایش دیگری ارائه نشده باشد، به دبیرخانه ارسال شود.

    غلامی با بیان اینکه مقاله‌ یا مقالاتی که با نظر هیئت داوران برگزیده شدند، در یک نشریه معتبر علمی-پژوهشی موسیقی چاپ می‌شوند، اظهار کرد: تکمیل و ارسال فرم درخواست، تعهدی برای دبیرخانه درباره دعوت از افراد و گروه‌های متقاضی ایجاد نمی‌کند.

    وی با بیان اینکه ارسال آثار به منزله‌ قبول مقررات و شرایط جشنواره است و مدارک و آثار ارسالی به دبیرخانه حفظ می‌ماند و بازگشت داده نمی‌شود، تصریح کرد: برگزاركننده‌ جشنواره در استفاده از محتوا و آثار با حفظ حقوق معنوی هنرمندان مجاز است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه دبیرخانه آسیب‌های ناشی از ارسال نادرست آثار را برعهده نمی‌گیرد، گفت: دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن‌های 01133350703 و 09331121356 و رایانامه‌ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید آماده پاسخگویی به پرسش های متقاضیان حضور در جشنواره است.

    غلامی با بیان اینکه هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی درباره جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانی www.lilemfest.com و کانال تلگرامی جشنواره به نشانی @ lilemfest اعلام می‌شود، اظهار کرد: پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی در شاخه‌های مختلف آغاز و اسامی گروه‌های پذیرفته شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره اعلام می‌شود.

    وی با بیان اینکه موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان بر اساس تصمیم‌گیری هیات داوران محقق می‌شود، افزود: ساری، میدان امام(ره)، ابتدای بلوار پاسداران، جنب اداره‌ی بازرگانی، انتهای کوچه‌ شهید بهزادی، شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا نشانه دبیرخانه این جشنواره است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه ره تک‌نوازی و آواز محلی برترین نفر هر بخش تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود، اظهار کرد: به نفرات برتر هر بخش لوح افتخار و جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

    غلامی با بیان اینکه به برترین تیم گروه‌نوازی، تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی و اعزام به خارج از کشور از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران اهدا می‌شود، تصریح کرد: به گروه‌های برتر لوح افتخار و جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

    وی با اشاره به اینکه به مقاله‌ برگزیده لوح افتخار، گواهی ارائه‌ی مقاله و چاپ در یک نشریه تخصصی موسیقی اهدا می‌شود، گفت: در بخش ویژه در این بخش به هنرمندی که از سوی هیئت داوران به‌عنوان پدیده‌ بخش رقابتی جشنواره معرفی شود، لوح افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.

  • جشنواره البرز نشینان لیلم ، صبح گاه 8/ آذر/ 96 ،کار خود را آغاز کرد.
    گروه های سنی رشته ی لگن، اولین کسانی بودند که برای اجرای برنامه به روی سن رفتند.
    زهرا ذلیکانی با 10 سال سن ، جوان ترین شرکت کننده و سید جهان سائاتی بالادهی با 65 سال سن مسن ترین شرکت کننده این بخش به شمار می رفتند. داوران بخش رقابتی لگن آقایان دکتر کیوان پهلوان، بهمنیار شریفی، محمدابراهیم عالمی، علی حسن نژاد و جمشید نیکوزاد بودند. با توجه به معیار های مشخص شده داوری به هر یک از 14 شرکت کننده این بخش امتیاز دادند.
    در بخش دوم رقابت های انفرادی رده سنی زیر 19 سال رشته لَله وا به اجرای برنامه پرداختند 10 نفر از این گروه سنی به جشنواره راه یافتند که گستره سنی 9 تا 18 سال را مشمول می شدند.
    در رشته للِه وا، 10 شرکت کننده ی بزرگسال حضور داشتند که در حضور داوران در للِه وای خود دمیدند.
    پس از پایان یافتن رقابت های بخش انفرادی و یک استراحت 15 دقیقه ای گروه تی تی وا به سرپرستی حسین جهانی نسب، چاربیدار به سرپرستی ابوالقاسم قاسم پور و سرونگ به سرپرستی محمدمهدی وظیفه شناس هر کدام به مدت 20 دقیقه و در حضور داوران محترم این بخش به اجرای برنامه پرداختند
    عصرگاه دومین روز از دومین دورۀ جشنوارۀ البرزنشینان لیلم، با اجرای گروه های بخش جنبی و حضور دوست داران هنر اقوام و البته با حضور چهره هایی هم چون استاد ابوالحسن خوشرو، جناب آقای محمدی معاون سیمای استان مرکز استان مازندران، جناب آقای محمد محمدی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، جناب آقای عشریه رئیس اداره ارشاد ساری، سپری شد.
    ساعت هجده اجرای برنامه های نُهِ آذر آغاز شد و نخستین گروهی که به اجرای موسیقی پرداخت گروه عاشیقلار میشو از جمهوری آذربایجان، به سرپرستیِ احد ملکی علیشاه بود. گروه های بعدی به ترتیب چاربیدار به سرپرستی ابوالقاسم قاسم پور از مازندران، کادوس تالش به سرپرستی آرمین فریدی از استان گیلان، آوای کتول به سرپرستی سید احمد حسینی از استان گلستان و گروه اساره سو به سرپرستی کریم کمالی فر از شهرستان سوادکوه، در سالن آمفی تئاتر هلال احمر شهرستان ساری به اجرای صحنه¬ای پرداختند. این شب با حضور پرشور هنردوستان و فرهیختگان همراه بود. سالن آمفی تئاتر از جمعیت مملو بود و برخی از هنردوستان ایستاده به تماشای برنامه پرداختند.

  • دبیر دومین جشنواره موسیقی لیلم خبرداد:

    رقابت110 اثر برگزیده در بخش انفرادی دومین جشنواره لیلم
    هفت گروه موسیقی فولکلورمازندرانی به جشنواره لیلم راه یافتند
    دبیر دومین جشنواره لیلم گفت:«110 اثر برگزیده در بخش انفرادی دومین جشنواره موسیقی البرزنشینان لیلم با هم به رقابت می پردازند.»
    محمد محمدی افزود:«استان مازندران از جمله استان‌هایی بوده که در حوزه موسیقی فولکلور غنی و قوی است.»
    معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد:«یکی از مهمترین دلایل برگزاری جشنواره هایی مانند لیلم، ماندگاری موسیقی‌های سنتی و اصیل بومی و معرفی بیشتر این هنر برای نسل جدید است.»
    وی گفت:«امسال نیز دومین جشنواره موسیقی فولکلور مازندران با نام موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم در آذر ماه جاری با محوریت حفظ موسیقی غنی مازندران و شناخت استعدادهای پنهان در حوزه موسیقی بومی نیز حمایت از هنرمندان این حوزه برگزار می شود.»
    معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندارن خاطرنشان کرد:«خوشبختانه امسال به نسبت دوره نخست برگزاری این جشنواره، استقبال خوبی توسط هنرمندان بومی، بخصوص جوانان شده و شاهد این مدعا کاهش میانگین سنی شرکت کنندگان است.»
    وی یادآورشد:«در پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره، در مجموع بخش‌های انفرادی و گروهی، تعداد 290 هنرمند در جشنواره شرکت کردند.»
    دبیر جشنواره البرزنشینان لیلم اظهارکرد:«در بخش انفرادی در حوزه آواز محلی 48نفر، دسر کوتن22نفر، دوتار27نفر، سرناسه نفر، قرنه پنج نفر، کمانچه محلی16نفر، لگن19نفر و لله وا23نفر آثار خود را به جشنواره ارسال کردند.»
    محمدی افزود:«از این تعداد با بررسی هیأت انتخاب دومین جشنواره البرزنشینان لیلم؛22نفر در بخش آوازمحلی،20نفر در بخش دسرکوتن، 18 نفر در حوزه دوتار، دو نفر در بخش سرنا، چهار نفر در بخش قرنه،11نفر در کمانچه محلی،13نفر در بخش لگن نوازی و 20نفر در رشته لله وا به بخش رقابتی این دوره از جشنواره موسیقی بومی لیلم راه یافتند.»
    دبیر دومین جشنواره البرزنشینان لیلم با اشاره به راه یابی هفت گروه مازندرانی به این جشنواره یادآور شد:«برای نخستین بار بخش پژوهش نیز به جشنواره اضافه شده که تا آخرین روز ارسال آثار هفت مقاله پژوهشی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.»
    محمدی خاطرنشان کرد:« تعداد هشت گروه البرزنشین در بخش جنبی و دو گروه خارجی در بخش بین‌الملل جشنواره به اجرای برنامه خواهند پرداخت.»

     

  • زمانبندی اجراهای بخش رقابتی و جنبی دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم

     

    زمانبندی اجراهای بخش رقابتی 

    روزهای رقابت

    ساعت شروع

    رشته­

    1

    سه شنبه 7/9/96

    10 صبح

    غرنه

    دِسرکوتن

    کمانچه

    سرنا

    گروه‌نوازی (اساره سو، تبری‌نوا)

    2

    چهارشنبه 8/9/96

    9 صبح

    لگن

    للِه‌وا

    گروه‌نوازی (تی‌تی‌وا، چاربیدار، سرونگ)

    3

    پنجشنبه 9/9/96

    9 صبح

    دوتار

    آواز

    گروه‌نوازی (مازرون، هرایی)

    4

    جمعه 10/9/96

    17 عصر

    اختتامیه جشنواره

    رقابت هنرمندان در اولین روز (سه­ شنبه 7 آذر) از 10 صبح  و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (8 و 9 آذر 96) از ساعت 9 صبح آغاز خواهد شد.

    کلیه­ ی هنرمندان و سرپرستان گروه‌ها می‌بایست یک ساعت قبل از اجرا، با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه، جهت پذیرش و دریافت کارت شناسایی به دبیرخانه­ی مستقر در سالن هلال احمر مراجعه نمایند.

    زمان تقریبی برای اجرای هر نفر 5 دقیقه و برای هر گروه 15 دقیقه است.

    زمانبندی اجراهای بخش جنبی

    روز ­و­ تاریخ ­اجرا

    سه­شنبه 7/9/96  (ساعت 18:00)

    چهارشنبه 8/9/96 (ساعت 18:00)

    پنج شنبه 9/9/96

    ساری

    مَقامچیلار ، تِلار، پرستوهای مهاجر، تبَری‌نوا

    ساعت 17:00

    آیین زندگی، چاربیدار (دنیای آرزو)

    ساعت17:00

    شقایق های کالپوش، سرونگ(دنیای آرزو)

    ساعت 18:00

    گِلوا، شقایق‌های کالپوش، عاشیقلار میشو، تی‌تی‌وا

    ساعت 18:00

    آوای کتول، عاشیقلار میشو، اساره سو، کادوس

    ساعت 21:00

    تِلار ، پرستوهای مهاجر ، سارَنگ ، مازِرون

    آمل

    عاشیقلار میشو، کادوس ، سرونگ

    مَقامچیلار، تِلار، مازِرون

    -

    بهشهر

    -

    تی‌تی وا، پرستوهای مهاجر ، هَرایی

    آوای کتول، چاربیدار، کادوس (ساعت 18:00)

    سمنان

    -

    تبَری‌نوا، سارَنگ، شقایق‌های کالپوش

    -

     

    تبری‌نوا، سَروَنگ، اِساره‌سو، تی‌تی‌وا، گِلوا، هَرایی، مازِرون و چاربیدار: گروه موسیقی استان مازندران

    مَقامچیلار: گروه موسیقی بندرترکمن

    آوای کتول:گروه موسیقی علی‌آباد کتول

    تِلار: گروه موسیقی استان گیلان

    کادوس: گروه موسیقی تالش

    شقایق‌های کالپوش: گروه موسیقی استان سمنان

    سارَنگ: گروه موسیقی استان قزوین

    پرستوهای مهاجر: گروه موسیقی کشور افغانستان

    عاشیقلار میشو: گروه موسیقی کشور جمهوری آذربایجان

     

    آدرس:

    مل، اندیشه 49، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتمع فرهنگی و هنری ولیعصر (عج)

    ساری، میدان هلال احمر، بلوار امام رضا (ع)، سالن آمفی‌تئاتر جمعیت هلال‌احمر(اجراهای ساعت 17 روز چهارشنبه و اجراهای ساعت 18 روزپنج شنبه در مجتمع تجاری دنیای آرزو، ساری، بلوار فرح آباد)

    بهشهر، بلوار شهید هاشمی‌نژاد، خیابان مطهری (فرودگاه)، میدان بصیرت، مجتمع فرهنگی و هنری بصیرت

    سمنان، بلوار قدس، مجتمع فرهنگی و هنری کومس ( سالن تئاتر شهر)

  • جشنواره فیلم فجر مهمترین جشنواره سینمایی ایران است که از سال ۱۳۶۱ تاکنون برگزار می‌گردد. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

     امسال قرار است فیلم های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 14  تا 22 بهمن ماه در سالن سینما سپهر ساری هر روز 3 سانس اکران شود و همچنین در طی برگزاری این جشنواره 5 فیلم برای کودکان بصورت رایگان صبح ها ساعت 10 نمایش داده خواهد شد. علاقه مندان می توانند بلیت های مربوطه را از سایت iranejra.com تهیه نمایند.

    تلفن روابط عمومی: 09117903100