دنیای موسیقی

  • با پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان و دریافت بیش از 1500 اثر که به گفته ارسلان طیبی یکی از داوران جشنواره 43 نفر از مازندران در رشه های گوناگون موسیقی در جشنواره جوان شرک کردند

    مرحله نخست داوری این دوره از جشنواره از شنبه 7 مردادماه توسط هیئت‌های انتخاب، در قالب ۲۴ کمیته‌ی تخصصی با حضور ۷۰ نفر از استادان موسیقی کشور از امروز آغاز شده است.

     

    در این دوره از جشنواره بیش از ۱۵۰۰ اثر در بخش‌های موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی به دبیرخانه‌ی یازدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان ارسال شده است. 

     

    اسامی راه‌یافتگان به مرحله‌ی نهایی این جشنواره، همراه با اطلاعات تکمیلی، روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد از طریق سایت انجمن موسیقی ایران به نشانی اینترنتی nay.ir و سایت جشنواره به نشانی javanmusicfestival.com اعلام خواهد شد.

     

    یازدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان با دبیری «هومان اسعدی» و با مشارکت گسترده‌ی استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران و با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی، شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.

     

    منبع:موزیک ما

     

  • دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که از ششم تا نهم تیرماه در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد. این دوره در دو بخش موسیقایی و غیر موسیقایی (هنرهای موسیقی محور ) برگزار شد.این دوره جشنواره در دو بخش موسیقیایی و غیر موسیقیایی (هنرهای موسیقی محور) برگزار شد.
    این جشنواره که در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار شد که منظومه خوانی بخش رقابتی آن را شکیل میداد. و 86 هنرمند از سراسر ایران شرکت کردند.
    اختتامیه این جشنواره در 9 تیرماه در کرمان برگزار شد که برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند
    بهمنیار شریفی و محمد ابراهیم عالمی از مازندران هم در بخش پژوهشگران برگزیده این جشنواره شدند.
    شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا این موفقیت را به هردو عزیز هنرمندان مازندران صمیمانه تبریک می گوید

  • حبیب محبیان معروف به حبیب (زادهٔ ۴ مهر ۱۳۲۶ در شمیراندرگذشتهٔ ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ در روستای نیاسته، کتالم، رامسر)، خواننده،آهنگساز، نوازنده و ترانه‌سرای سرشناس و صاحب سبک ایرانی بود.

  •  آیین بزرگداشت زنده یاد استاد فرهنگ شریف نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی شنبه ۱۸ شهریور در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می شود

    استاد فرهنگ شریف از نوازندگان سرشناس و برجسته و صاحب سبک‌ تار چهارشنبه ۱۷ شهریور سال ۹۵ در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع کرد. زنده یاد فرهنگ شریف از نوازندگان سرشناس و برجسته و صاحب سبک‌ تار است که سال ۱۳۱۰ در شهر آمل به دنیا آمد و از نوازندگان برتر نیم قرن اخیر ایران محسوب می‌شود. وی تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود تارنوازان بزرگ آموخت اما شیوه نوازندگی وی به استادانش شباهتی ندارد و مخصوص خود اوست.

    وی به عنوان یکی از تکنوازان و بداهه‌نوازان سرشناس موسیقی ایرانی هم شناخته می‌شود

    فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون اکبر گلپایگانی، حسین خواجه امیری، تاج اصفهانی، غلامحسین بنان و محمدرضا شجریان همنوازی داشته‌ و در چند فستیوال بین‌المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته‌است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند. فرهنگ شریف چند سالی را در دانشگاه‌های مطرح آمریکا به امر آموزش موسیقی مشغول بود.

     

     

    منبع:موزیک ما

  • بعد از هفت سال، سرانجام آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» با آهنگسازی «فردین خلعتبری» و آواز «همایون شجریان» منتشر شد. ترانه‌های این اثر را زنده‌یاد «افشین یداللهی» سروده است.

  • نوای سازهای نوازندگان برجسته ایران در شب تابستانی خیابان فرهنگ ساری به صدا در می آید تا احساس ناب موسیقی ایرانی را در مرداد مازندران به علاقمندان هدیه کند. 

    به گزارش ایسنا مازندران، دستان هنرمند استاد فریدون شهبازیان و صدای دلربای محمد اصفهانی سوار بر امواج خوش صدای سازهای ارکسترملی ایران،شب خاطره انگیزی را برای مازندرانی ها رقم خواهند زد. 

    ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان پنجشنبه پنجم مرداد ماه با حضور در شهر ساری تازه ترین کنسرت خود را به خوانندگی محمد اصفهانی برگزار می کند. 

    در این کنسرت موسیقایی علاوه بر اجرای قطعاتی که طی کنسرت های قبل برای علاقه مندان با صدای محمد اصفهانی خوانده شد چند قطعه مازندرانی نیز به علاقه مندان ارائه خواهد شد. این در حالی است با هماهنگی های انجام گرفته قرار بر این است که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران از مقام هنری استاد محمدرضا اسحاقی نوازنده و هنرمند پیشکسوت موسیقی مازندران قدردانی شود. 

    ارکستر ملی ایران که اجرای برنامه در مراکز استان‌ها را در دستور کار دارد، با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و بنیاد رودکی، نخستین اجرای خود را در تاریخ مازندران تقدیم به مردم فرهنگ دوست این سامان می کند. 

    یکی از اهداف بنیاد رودکی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بر آن تاکید ویژه داشته، توسعه فعالیت‌های هنری و ایجاد فرصت مناسب برای علاقه‌مندان به موسیقی در سایر استان‌ها برای بهره‌گیری از این هنر است. به همین منظور، بنیاد رودکی تور اجرای استانی این ارکسترها را در دستور کار خود قرار داده است. 

    علاقمندان برای تهیه بلیت می توانند به سایت  ایران اجرا  به ادرس  www.iranejra.com مراجعه کنند.

     

    منبع:ایسنا

  •  شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا و موسسه چاووش برگزار میکند: کنسرت ساز و سخن در آمل

      طرح و اجرایی نو پیرامون پیوند شعر و موسیقی اصیل ایرانی، روایتی از چهار فصل زندگی

    این برنامه شامل چهار بخش مجزا و روایتی ازچهار فصل باعنوان شعر وموسیقی و آواز توسط گروه چاووش با آهنگسازی نبی احمدی در دوشب به اجرای چهار برنامه مجزا خواهد پرداخت ، قابل ذکر است این چهار برنامه کاملا متفاوت از هم اجرا می شوند و درهرنوبت اجرا، راوی به همراه یک شاعر و یک خواننده وتعدادی از نوازندگان به روی صحنه می‌روند.
    طبق برنامه تعیین شده قرار است ، دستگاه راست پنجگاه، دستگاه شور، دستگاه چهارگاه و داد وبیداد با اشعاری از شفیعی کدکنی و فریدون مشیری و هوشنگ ابتهاج و نیمایوشیج و شاعران حاضر در صحنه اسدالله عمادی و محمود معتقدی و محمود جوادیان کوتنایی اجرا وخوانده شود.
    ضمنا دراین اجرای زنده موسیقی هنرمندان : سعید امیرکلایی، علی اصغر رستمی، حامد ضرغامی، محمود صالحی، مهدی ولی زاده، میلاد ولی زاده، حامد ایمانی، صبا پاشایی، عاطفه مقیمی و محمدرضا هاشمی ، نبی احمدی را همراهی میکنند.

    photo 2017 12 26 14 45 49

  • آیین اختتامیه پنجمین فستیوال موسیقی آینه‌دار که در این دوره به موسیقی شمال ایران (دامنه شمالی البرز)؛ گیلان، مازندران و گلستان اختصاص داشت، شامگاه سه‌شنبه 13 آذر در تالار وحدت برگزار شد.

  • مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر یکشنبه‌شب با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی و جمعی از اهالی سینما در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

    فیلم "تنگه ابوقریب" ساخته بهرام توکلی که 11 نامزدی به دست آورده بود در شش بخش شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برنده جایزه سیمرغ شد. این فیلم درباره واقعه گردان عمار لشگر 27 حضرت محمد رسول‌الله در روزهای پایانی جنگ تحمیلی است و جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، امیر جدیدی، مهدی پاکدل، علی سلیمانی و مهدی قربانی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

    "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به کارگردانی هومن سیدی دیگر فیلم پیروز این دوره جشنواره فجر بود. این فیلم که مانند "تنگه ابوقریب 11 نامزدی کسب کرده بود، در دو بخش پیروز شد و در عین حال سیمرغ بلورین جایزه آرا مردمی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه را هم به خود اختصاص داد. نوید محمد زاده، فرید سجادی حسینی، نیما فرح‌مرزی و فرهاد اصلانی در این فیلم بازی می‌کنند.

    فیلم‌های "به وقت شام" ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و "عرق سرد" به کارگردانی سهیل بیرقی هر یک در سه بخش پیروز شدند. فیلم‌های "سرو زیر آب"، "چهارراه استانبول" و "دارکوب" هر کدام در دو بخش جایزه گرفتند. "بمب؛ یک عاشقانه" به کارگردانی پیمان معادی که 10 نامزدی به دست آورده بود، تنها در بخش طراحی لباس برنده شد و جایزه ویژه هیئت داوران را هم به خود اختصاص داد.

    مراسم اختتامیه در حالی آغاز به کار کرد که پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن کریم، با اجرای زنده موسیقی توسط رضا بهرام همراه بود و بعد از آن رضا رشیدپور که اجرای اختتامیه را بر عهده داشت روی سن آمد و گفت: در شبی ماندگار زیر سقف آسمان تهران دور هم جمع شدیم تا نشستن سیمرغ بر شانه‌های برگزیدگان جشنواره را شاهد باشیم.

    او شروع متفاوت اختتامیه را نوید داد و خطاب به حاضران گفت: به‌افتخار پرچم ایران و نام ایران و به‌افتخار هزاران سینماگرانی که با عشق و خون و دل با تمام وجودشان از مسیر پرپیچ‌وخمی عبور کردند و سینمای ایران را زنده نگه داشتند بایستید و دست شایسته‌ای بزنید.

    در ادامه ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره روی سن آمد و طی سخنانی گفت: صحبت من خیلی ربطی به جشنواره و سینما ندارد. شهریور سال 59 را بسیاری به یاد دارند که دشمن به خاک ما حمله کرد و بخشی از شهرهای مرزی ما در اختیار دشمن قرار گرفت و 8 سال طول کشید تا دشمن را بیرون کردیم. در این میان شهیدان بسیاری دادیم و به‌سختی توانستیم دشمن را شکست داده و از مرزها بیرونش کنیم.

    وی ادامه داد: در چند سال گذشته بار دیگر دشمنان ایران تصمیم گرفتند جنگ خانمان براندازی راه اندازند و دولتی خود ساخته درست کردند به نام داعش که پشت آن امریکا، اسرائیل و عربستان بود که می‌خواستند سربلندی را از ایران بگیرند. جوانان این مملکت با توجه به تجربه پیشین جنگیدند و بدون آسیبی به مملکت دشمن را شکست دادند. در این میان شهدایی دادیم که گمنام هستند. می‌خواهم به احترام این شهدا و خانواده آن‌ها بایستید و آن‌ها را به همان اندازه که به کشور خدمت کردند تشویق کنید. سلامت و پاینده باد ایران عزیز.

     پیام رئیس‌جمهور به جشنواره فیلم فجر

    در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی سن آمد و در سخنانی پس از خیر مقدم به دکتر جهانگیری و اهالی سینما گفت: از رئیس‌جمهور محترم ایران سپاسگزارم که به مناسبت این جشن بزرگ پیامی را تدوین و من را مأمور به قرائت آن کردند.

    صالحی در ادامه متن پیام حسن روحانی را خواند. (اینجا)

    پس از قرائت متن نامه رئیس‌جمهور، رشیدپور با نام بردن فیلم‌های حاضر در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نظرسنجی میان حضار در مراسم راه انداخت تا میزان استقبال از فیلم‌ها مشخص شود.

    وی همچنین خطاب به رئیس‌جمهور و طولانی بودن متن سخنان او گفت، بهتر است رئیس‌جمهور که با سینماگران صحبت بسیاری دارند، هر از گاهی با سینماگران دیدار داشته باشند.

    سینمای ما زنده است، چون جامعه ما زنده است

    در ادامه این مراسم محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی صحنه آمد و شروع به سخنرانی کرد. او با اشاره به این که طبق آمار سی کشور در جهان صاحب صنعت تولید فیلم هستند و کشور ما در این میان جایگاهی مطلوب دارد، گفت: ما باید سهم خود را از جغرافیای فرهنگی و طبعاً از اقتصاد ده‌ها میلیارد دلاری صنعت تصویر بیش از پیش مطالبه کنیم. باید برای تحقق آینده مطلوب به کمک سینما در عرصه‌های مختلف، خلق فرصت کنیم. این خلق فرصت‌ها، ایجاد جریانات اجتماعی می‌کند که به‌طور طبیعی آسیب‌پذیری و غافلگیری ما را در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی امنیتی به حداقل می‌رساند. لازمه این کار پایداری تصمیم‌های کلان و ثبات در سیاست‌هاست که به یاری خدا و مشارکت صاحبان هنر و اندیشه برنامه جامع سینما تهیه شده و من بعد چارچوب تصمیمات اجرایی را تعیین و تنظیم می‌کند.

    حیدریان افزود: آثار عرضه‌شده در سی‌ و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر حکایت از آن دارد که این سینما حرکت خود را به‌سوی حرفه‌ای‌تر شدن، به‌خوبی استمرار بخشیده است و این پیام را به مخاطبین خود می‌دهد که سینمای ما زنده است، چون جامعه ما زنده است و سینمایی به‌روز را طلب می‌کند. حضور فیلم‌های خوش‌ساخت با مضامین اجتماعی، کمدی، دفاع مقدس و مقاومت در قالب‌های داستانی، انیمیشن و مستند- مجموعه متنوعی را به جامعه عرضه داشت که امید به آینده درخشان این سینما را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

    رئیس سازمان سینمایی در پایان گفت: تمامی دست‌اندرکاران صنعت تصویر کشور آماده‌اند و پرتوان به پیش خواهند رفت و از سرزنش‌های خارهای مغیلان، غم به قلبشان راه نمی‌دهند و این فرموده رهبری معظم انقلاب را ره‌توشه خود ساخته‌اند که: "سینما کلید پیشرفت کشور به میزان زیادی دست شما سینماگران است."

    رشیدپور در ادامه مراسم اختتامیه گفت: من دیدم که در این روزها در سینماهای مردمی، مردم از راه‌های دور برای دیدن بازیگران مورد علاقه‌شان از راه دور و نزدیک می‌آمدند و حتی دیدم کسی از سیستان و بلوچستان برای دیدن هنرمند مورد علاقه‌اش آمده بود...

    حاضران در سالن بعد از پخش تصویر پژمان جمشیدی نامزد بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سالن او را تشویق کردند و رشیدپور گفت پژمان تو جایزه‌ا‌ت را همین حالا گرفتی! رشیدپور در ادامه گفت: استاد مشایخی هم از بیمارستان برای سینماگران و جشنواره فیلم فجر ویدئویی فرستاده و ما هم از عالیجناب مشایخی تشکر می‌کنیم.

    در ادامه کلیپی از فیلم‌های جشنواره سی و ششم روی پرده رفت و واکنش تماشاگران حاضر در سالن را به همراه داشت. سپس با سخنان رشیدپور مبنی بر اینکه عده‌ای دیگر هم هستند که 48 ساعت سخت زندگی‌شان را پشت سر می‌گذارند، کلیپی از هیئت داوران جشنواره پخش شد.

    معرفی برندگان

    پس از پخش این کلیپ رسول صدر عاملی، عضو هیئت داوران روی صحنه آمد تا سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه را به برگزیده این بخش اهدا کند. "حیوان"به کارگردانی بهمن و بهرام ارک برنده این بخش شدند.

    سپس سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری را بهرام بدخشانی و رسول صدر عاملی به فرید ناصر فصیحی برای فیلم"چهارراه استانبول" اهدا کردند. در ادامه برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی، حسن خجسته نیز روی سن آمد و سیمرغ را به محسن روزبهانی برای فیلم "تنگه ابوقریب" اهدا کرد. سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی را نیز خسرو دهقان به همراه سایر داوران حاضر روی سن به سعید ملکان برای فیلم "تنگه ابوقریب" اهدا کردند.

    برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه، فرشته طائرپور به جمع هیئت داوران پیوست و سیمرغ بلورین را به عباس بلوندی برای فیلم "سرو زیر آب" اهدا کرد. در بخش بهترین طراحی لباس، کمال تبریزی سیمرغ این بخش را به سارا خالدی‌زاده برای فیلم "بمب، یک عاشقانه" اهدا کرد.

    برای اهدای سیمرغ بهترین صداگذاری محمدرضا فروتن روی سن آمد و سیمرغ این بخش را به علیرضا علویان برای دو فیلم "به وقت شام" و "مغزهای کوچک زنگ‌زده" تقدیم کرد. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به رشید دانشمند برای فیلم "تنگه ابوقریب" رسید.

    سیمرغ بهترین موسیقی به کارن همایون‌فر برای "به وقت شام" اعطاء شد. بهرام دهقانی و محمد نجاریان برای "عرق سرد" جایزه بهترین تدوین را از آن خود کردند. جایزه بهترین فیلمبرداری به علیرضا زرین‌دست برای "سرو زیر آب" رسید.

    سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه که نامزد نداشت به فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به کارگردانی هومن سیدی رسید. سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول نیز برای فیلم "خجالت نکش" به رضا مقصودی اعطاء شد. در ادامه این مراسم داروغه‌زاده روی سن آمد و از هیئت داوران تشکر کرد.

    تجلیل از خانواده شهید حسین معزغلامی و یک خبرنگار

    سپس رشیدپور گفت: یکی از جذابیت‌های این دوره از جشنواره پرداختن به شهدا بود، کسانی که در حوزه عزت، امنیت و شرافت از ایران تلاش بسیار کردند. او در ادامه با ذکر صلواتی از خانواده شهید حسین معزغلامی دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و داروغه‌زاده با تشویق حضار از آن‌ها تجلیل کرد.

    مرتضی شعبانی تهیه‌کننده فیلم مستند "زنانی با گوشواره‌های باروتی" به همراه داروغه‌زاده از نور الحلی، خبرنگار زنی که در این مستند حضور دارد تقدیر کردند. در ادامه این مراسم سالار عقیلی به همراه گروهش برای دقایقی به اجرای برنامه پرداختند.

    عقیلی از زنده‌یاد افشین یداللهی یاد کرد و از قطعه خون غزل او نام برد و گفت: هر وقت این قطعه را اجرا می‌کنم به نظرم می‌رسد افشین می‌دانسته قرار است در بهار از بین ما برود. این قطعه بخشی دارد که می‌گوید زمستان اگر هرچه سرد و سیاه، به باران تیر تو تن می‌دهم، به رؤیای خورشید شوق بهار، سرم را به باد وطن می‌دهم.

    پس از پایان اجرای سالار عقیلی هیئت داوران بار دیگر روی صحنه آمدند تا سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن را اهدا کنند. این جایزه برای فیلم‌های "چهارراه استانبول" و "عرق سرد" به سحر دولتشاهی رسید. دولتشاهی پس از دریافت جایزه خود گفت: امیدوارم این جشنواره فیلم فجر واقعی جشن سینمای ایران باشد و اینجا تجدید دیدار کنیم و در کنار هم باشیم و دلخوری‌ها کمتر شود.

    سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد نیز به جمشید هاشم‌پور برای فیلم"دارکوب" اهدا شد. جایزه این بخش را دختر هاشم‌پور به نیابت از پدر دریافت کرد. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به سارا بهرامی برای بازی در فیلم "دارکوب" اهدا شد. بهرامی از هیئت داوران و بهروز شعیبی و همچنین همکارانش در فیلم تشکر کرد و جایزه خود را به مادرش تقدیم کرد.

    بخش بهترین نقش اول مرد دو جایزه داشت: دیپلم افتخار این بخش برای فیلم "شعله‌ور" به امین حیایی اهدا شد و سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد بر شانه‌های امیر جدیدی برای فیلم‌های "تنگه ابو قریب" و"عرق سرد" نشست.

    در ادامه سیمرغ بهترین فیلمنامه به دو فیلم اهدا شد. اولین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه برای فیلم "کامیون" به کامبوزیا پرتوی رسید.

    پرتوی قبل از اینکه جایزه خود را دریافت کند گفت: من قبل از اختتامیه گفتم هیئت داوران پس از اختتامیه شام مهمان من هستند، اما الان حرفم را پس می‌گیرم چرا که بازی خوب سعید آقاخانی را ندیدند.

    او سپس از سعید آقاخانی دعوت کرد تا روی سن بیاید و جایزه او را دریافت کند. پرتوی در ادامه گفت: این سومین جایزه این فیلمنامه است و پیش از این دو بار در سال 90 این جایزه را دریافت کرده و با دست باز این سیمرغ را به او می‌دهم.

    دومین سیمرغ بلورین این بخش را هومن سیدی برای فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" دریافت کرد. سپس جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره سی و ششم فیلم فجر به فیلم"بمب؛ یک عاشقانه" به پیمان معادی رسید.

    در ادامه نوبت به اهدای سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی رسید که برای اهدای آن سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی به روی سن آمدند و اولین سیمرغ بلورین این بخش را برای فیلم "به وقت شام" به ابراهیم حاتمی کیا اهدا کردند. دومین سیمرغ بلورین این بخش را بهرام توکلی برای "تنگه ابوقریب" دریافت کرد.

     من فیلمساز وابسته این نظام هستم

    حاتمی‌کیا گفت: من فیلمساز وابسته این نظام هستم، فیلمسازی هستم که افتخار می‌کنم. 30 سال است که روی این سن در حال رفت‌وآمد هستم و اولین بارم نیست اما از بچه‌های اوج تشکر می‌کنم چرا که کسانی هستند که واقعاً باید لقب سربازان گمنام امام زمان (عج) را به آن‌ها داد. متأسفم از کسانی که واژه‌هایی را به کار می‌برند که به آن‌ها برچسب می‌خورد. افتخار می‌کنم که فیلمی از مدافعان حرم ساختم. افتخار می‌کنم از حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم. من کارآفرینی کردم و این واژه‌ها خارج از ماهاست. من اعتراض می‌کنم به تلویزیون و سازمان این تلویزیونی که وقتی می‌خواهد فیلم‌های من را پخش کند بسیار پخش می‌کند، اما به‌محض این که باید از این نوع نگاه دفاع کند تبدیل به اپوزیسیون می‌شود. من از مسئولین شبکه سه و دو شکایتم را به خدا می‌برم. غصه می‌خورم که در جایی هستم که نگهداری‌شان از بچه‌هایی مثل "به وقت شام" است. این نگاه زشت را شکایتش را به خدا می‌برم.

    در بخش بهترین فیلم سیمرغ بلورین به "تنگه ابوقریب" به تهیه‌کنندگی سعید ملکان رسید. ملکان در ادامه از همراهانش خواست روی سن بیایند و بعد برای تغییر فضایی که پس از صحبت‌های حاتمی کیا ایجاد شد، گفت: بسیار خوشحالم که در پایان فیلم مردم شهدای گردان عمار را تشویق کردند.

    در ادامه مراسم کار هیئت داوران به اتمام رسید و برای اهدای جایزه سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به روی سن آمد و در کنار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی ایستاد. سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به فیلم"سرو زیرآب" ساخته حامد حسینی اهدا شد.

    اما حسن ختام جشنواره سی و ششم اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه مردمی بود که داروغه‌زاده و رئیس خانه سینما نیز روی سن آمدند.

    منوچهر شاهسواری در این بخش گفت: یقین دارم که در ابتدای روزهای خوب سینمای ایران هستیم. با خوشبختی اعلام می‌کنم فاصله فیلم ششم تا فیلم اول 38 صدم درصد است و هیچ فیلمی نتوانست از این فاصله عبور کند. فیلم‌های مستند نیز در میانه جدول قرار گرفتند.

    در ادامه سیمرغ بلورین جایزه آرا مردمی به فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" تعلق گرفت. برای دریافت این جایزه نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی، نوید فرح مرزی، هومن سیدی و سعید سعدی روی سن آمدند.

    فهرست برندگان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به این شرح است:

    فیلم: "تنگه ابوقریب" به تهیه‌کنندگی سعید ملکان

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه" به تهیه‌کنندگی پیمان معادی و احسان رسول‌اف / "به وقت شام" به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی / "دارکوب" به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی / "سرو زیر آب" به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی / "کامیون" به تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

    کارگردانی: "به وقت شام"، ابراهیم حاتمی‌کیا و "تنگه ابوقریب"، بهرام توکلی

    دیگر نامزدها: "سرو زیر آب"، محمدعلی باشه‌آهنگر / "کامیون"، کامبوزیا پرتوی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، هومن سیدی / "دارکوب"، بهروز شعیبی

    بازیگر نقش اول مرد: امیر جدیدی، "تنگه ابوقریب" و "عرق سرد"

    دیپلم افتخار: امین حیایی، "شعله‌ور"

    دیگر نامزدها: / بابک حمیدیان، "سرو زیر آب" / رضا عطاران، "مصادره" / سعید آقاخانی، "کامیون" / نوید محمدزاده، "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

    بازیگر نقش اول زن: سارا بهرامی، "دارکوب"

    دیگر نامزدها: باران کوثری، "عرق سرد" / شبنم مقدمی، "خجالت نکش" / ماهور الوند، "چهارراه استانبول" / مهناز افشار، "دارکوب" / هانیه توسلی، "سوءتفاهم"

    بازیگر نقش مکمل مرد: جمشید هاشم‌پور، "دارکوب"

    دیگر نامزدها: پژمان جمشیدی، "سوءتفاهم" / سیامک انصاری، "بمب؛ یک عاشقانه" / فرهاد اصلانی، "مغزهای کوچک زنگ‌زده" / مسعود کرامتی، "چهارراه استانبول" / نوید پورفرج، "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

    بازیگر نقش مکمل زن: سحر دولتشاهی، "عرق سرد" و "چهارراه استانبول"

    دیگر نامزدها: لیلی رشیدی، "عرق سرد" / نگار عابدی، "دارکوب" / هدی زین‌العابدین، "عرق سرد"

    فیلمنامه: "کامیون"، کامبوزیا پرتوی و "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، هومن سیدی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، پیمان معادی / "سرو زیر آب"، محمدعلی باشه‌آهنگر و حامد باشه‌آهنگر / "شعله‌ور"، هادی مقدم‌دوست و حمید نعمت‌اله

    فیلمبرداری: "سرو زیر آب"، علیرضا زرین‌دست

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، محمود کلاری / "تنگه ابوقریب"، حمید خضوعی ابیانه / "عرق سرد"، فرشاد محمدی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، پیمان شادمانفر

    موسیقی: "به وقت شام"، کارن همایونفر

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، النی کاریندرو / "تنگه ابوقریب"، حامد ثابت / "دارکوب"، بهزاد عبدی / "شعله‌ور"، سهراب پورناظری / "عرق سرد"، کارن همایونفر

    تدوین: "عرق سرد"، بهرام دهقانی و محمد نجاریان

    دیگر نامزدها: "به وقت شام"، مهرداد خوشبخت / "دارکوب"، فرامرز هوتهم / "کامیون"، مصطفی خرقه‌پوش / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، مهدی سعدی

    طراحی صحنه: "سرو زیر آب"، عباس بلوندی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، محسن شاه‌ابراهیمی / "تنگه ابوقریب"، محمدرضا شجاعی / "دارکوب"، آیدین ظریف / "سوءتفاهم"، کیوان مقدم

    طراحی لباس: "بمب؛ یک عاشقانه"، سارا خالدی‌زاده

    دیگر نامزدها: "خجالت نکش"، رعنا امینی / "سوءتفاهم"، سارا سمیعی / "شعله‌ور"، سوسن نوروزی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، مارال جیرانی

    چهره‌پردازی: "تنگه ابوقریب"، سعید ملکان

    دیگر نامزدها: "چهارراه استانبول"، عباس عباسی / "دارکوب"، فاطمه کمالی و زهرا کمالی / "شعله‌ور"، مهرداد میرکیانی / "کامیون"، بابک اسکندری

    صدابرداری: "تنگه ابوقریب"، رشید دانشمند

    نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، ایرج شهزادی / "به وقت شام"، طاهر پیشوایی / "سوءتفاهم"، مهران ملکوتی / "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، مهران ملکوتی

    صداگذاری: "به وقت شام" و "مغزهای کوچک زنگ‌زده"، علیرضا علویان

    دیگر نامزدها: "امپراطور جهنم"، بهمن بنی‌اردلان / "تنگه ابوقریب"، امیرحسین قاسمی / "شعله‌ور"، امین شریفی و بابک شکیبا

    جلوه‌های بصری: "چهارراه استانبول"، فرید ناصرفصیحی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، محمد لطفعلی / "به وقت شام"، سیدهادی اسلامی / "تنگه ابوقریب"، حسن ایزدی، جواد مطوری، محمد برادران و محسن خیرآبادی / "سرو زیر آب"، محمد خاکزاد / "لاتاری" و "ماهورا"، سینا قویدل

    جلوه‌های ویژه میدانی: "تنگه ابوقریب"، محسن روزبهانی

    دیگر نامزدها: "بمب؛ یک عاشقانه"، عباس شوقی / "به وقت شام"، محسن روزبهانی / "سرو زیر آب"، محسن روزبهانی / "ماهورا"، حمید رسولیان

     

    منبع: هنرآنلاین

  • مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: برای نخستین بار در تاریخ مازندران، ارکستر ملی ایران پنجم مردادماه در ساری برنامه اجرا می‌کند.

    به گزارش ایسنا مازندران، احد جاودانی با اشاره به حضور ارکستر ملی ایران برای نخستین بار در مازندران، اظهار کرد: این اجرا برای نخستین بار با همکاری مشترک بنیاد رودکی، انجمن موسیقی مازندران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می‌گیرد.

    وی تصریح کرد: ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان، خوانندگی محمد اصفهانی و با حضور 60 نوازنده برجسته کشور به عنوان یک حرکت بزرگ فرهنگی، در ساری به اجرای برنامه می پردازد.

    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اهمیت این برنامه برای افزایش سطح علاقه مخاطبان به موسیقی خاطرنشان کرد: حضور ارکستر ملی در مازندران موجب ارتقای سطح فرهنگ موسیقی در این استان می‌شود.

    جاودانی به پویایی و آغاز دوباره ارکسترهای ملی و سمفونیک در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: احیای این ارکسترها پس از سال ها بی توجهی رهاورد ارزنده ای برای جریان موسیقی در کشور است.

    وی از تدبیر وزیر ارشاد و بنیاد رودکی برای نواخته شدن سازهای ارکستر ملی ایران در استان‌های کشور تشکر و اظهار کرد: این رویکرد موجب توسعه فعالیت‌های هنری و ایجاد فرصت مناسب برای علاقمندان به موسیقی در استان‌ها می‌شود.

     

    منبع:ایسنا

  • به نقل از روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، پس از پایان مدت زمان اعلام شده برای شرکت در فراخوان اجرای زنده، طبق اعلام دبیرخانه، 270 گروه و هنرمند از سراسر ایران درخواست حضور و اجرا در جشنواره موسیقی فجر را دارند.

  • دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز کنسرت های رایگان در حمایت از جامعه و مردم اعلام آمادگی کرد.

  • انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران با گواهینامه ثبتی از وزارت کار و امور اجتماعی (۱۳۷۷)، تائید شده سازمان بین المللی کار ILO در ژنو (۱۳۷۶)، دارای گواهینامه عضویت در فدراسیون بین المللی موسیقیدانان FIM به مرکزیت پاریس (۱۳۸۷) از میان هنرمندان موسیقی عضو می‌پذیرد.

  • آئین اختتامیه بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه‌شب دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

    در ابتدای مراسم نماهنگی از روند انتخاب آثار دوره‌ی دوازدهم در بخش نواحی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان پخش شد.

    سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

    اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی به‌واسطه‌ برگزاری جشنواره‌ی جوان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش‌های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد.

    او ادامه داد: امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آن‌ها باشیم.

    اسعدی همچنین گفت: در این چهار دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است. کمتر کشوری هست که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش‌هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوارکننده است که شرکت‌کنندگانی از طیف‌های سنی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به‌وضوح دیده می‌شود.

    دبیر جشنواره اضافه کرد: موسیقی هویت ایران را می‌سازد و این تنوع نتیجه جهان‌بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه‌ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا در صحنه حضور داشته باشند و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند.

    او در پایان تأکید کرد: ضمن تشکر ویژه از شرکت‌کنندگان و تبریک به برگزیدگان، اگرچه این جشنواره ظاهراً ماهیتی رقابتی دارد، اما اول یا دوم شدن مسئله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می‌شود. هر اقلیمی نماینده‌ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می‌شود. محدودیت‌های مالی جشنواره باعث این رتبه‌بندی شده چون در غیر این صورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند.

    سپس برخی شرکت‌کنندگان موسیقی نواحی که گلچینی از موسیقی اقوام ایرانی را در برمی‌گرفتند روی صحنه حاضر و اجرای بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند.

    در ادامه برنامه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

    برگزیدگان موسیقی آذری:

    هیئت داوران بخش موسیقی آذری، ضمن تقدیر از ‌هاپانیذ ستاری نوازنده قانون آذری (از تبریز) و افرا اصلان حسینی نوازنده دایره آذری (از تبریز)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان:

    برگزیدگان تک‌نوازی تار آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: سینا شجری (تبریز) و زهرا میرزایی (زنجان)

    رتبه دوم: آراز قاسمی (تبریز)

    رتبه اول: آراز وجودی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهران بهروزی (تبریز)

    رتبه دوم: فرزین رازقی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سئویل اقدسی (تبریز)

    رتبه دوم: اِلمان اطهری (تبریز)

    رتبه اول: ناصر مددی (تبریز)

     برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: پارمیس ستاری (تبریز)

    رتبه دوم: آرین ضمیری (تبریز)

    رتبه اول: رضا محمدی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: آرمین زینال زاده (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: روزبه مقدم نژاد (تبریز)

    رتبه دوم: آیلار جهانگیری (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی قوپوز:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: اسماء میکائیلی (مشکین‌شهر)

    رتبه دوم: ابراهیم راثی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا حمیدی (تهران)

    برگزیدگان تک‌نوازی گارمون:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدرضا محمدوند (تبریز)

    رتبه دوم و اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول و دوم تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سینا حسن‌زاده (تبریز)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: کوثر حیاتی (تربت جام)

    رتبه اول: مهدیس ابراهیمیان (تربت جام)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: الهداد بهرامی (تایباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: مصطفی تیموری (تربت جام) و ایمان تخم‌کار (تربت جام)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمد سلیمانی (تربت جام) و علی شیری (تایباد)

    رتبه دوم: سلمان سلیمانی (تایباد)

    رتبه اول: همایون حامدی (تربت جام)

    - برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد امین امینی (تربت جام)

    رتبه اول: مبین دُرپور (تربت جام)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: عبدالرحمن باطوری (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: محسن کریمی (تربت جام)

    رتبه دوم: امین برنا (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دف:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: علی کاربین (مشهد)

    رتبه دوم: پرنیان سلیمانی (اصفهان)

    رتبه اول: محمد مرادی (سنندج)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدمهدی قاسمی (شیراز)

    رتبه دوم: امیرمحمد نیک منش (شاهین‌شهر)

    رتبه اول: سعید فرزانگان (سنندج)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: نرگس ربانی نیا (لنجان)

    رتبه دوم: حامد سهرابی (کرمانشاه)

    رتبه اول: فرید زندی (سنندج)

    برگزیدگان بخش موسیقی کردی:

    هیئت داوران بخش موسیقی کردی ضمن تقدیر از نیما شفیعی نوازنده ساز سرنای کردی، آلان فاروقی نوازنده دهل کردی، پارسا احمدزاده نوازنده ضرب کردی و امید دباغی نوازنده ضرب کردی برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌نماید

    برگزیدگان تک‌نوازی نرمه نای:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا احمدزاده (سقز)

    رتبه اول: آروین دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: اسماعیل محمودی (بوکان)

    رتبه دوم: کریم صالحی (بوکان)

    رتبه اول: مژگان سیدی (بوکان)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوزله:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: پارسا احمدزاده (سقز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی کمالی (دالاهو)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: فرهاد سلیمانی (کامیاران)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: نیما شفیعی (روانسر)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محراب قیطاسی (کامیاران)

    برگزیدگان تک‌نوازی دهل کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: امید دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: سامان شریفی (روانسر)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - برگزیدگان تک‌نوازی ضرب کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: مژده سیدی (بوکان)

    رتبه دوم: کیانوش شهسواری (سقز)

    رتبه اول: آلان فاروقی (سقز)

    برگزیدگان آواز کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فؤاد استاد قادری (سقز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جبرئیل تخت فیروزه (مریوان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی نی قشقایی

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا چریکی (اهواز)

    برگزیدگان بخش آواز و دوتار ترکمن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایمان عطا (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: ایوب کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: میثم شاعری (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار ترکمن:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سولماز تکه (گنبد کاووس) و حامد پدری (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه ترکمن:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: دوران عطا (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: گل محمد کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمدرضا بارانی (خرم‌آباد) و پویا یگانه (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: محمد امینی راد (نهاوند)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید پانسته (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سبحان امرائی (کوهدشت)

    رتبه اول: حسن سالاروند (دورود)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: مهرداد عزیزی (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سجاد لیریائی (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی سرنای لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: اهورا دلفانی (خرم‌آباد) و محمد رشیدزاده (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: امیرحسین بسطامی (خرم‌آباد)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: علی الواری (اندیمشک)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبک لرستان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا باجلاوند (کرج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: علی باجلاوند (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    برگزیده آواز لرستان:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سعید رحیمی پور (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    هیئت داوران بخش تک‌نوازی تنبور، ضمن تقدیر از رها افضلی (دالاهو)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید فرهاد فرهادی (دالاهو)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: وِریا کریمی (دالاهو) و تارا افضلی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: پویا عباسی (کرمانشاه) و حافظ کریمی (دالاهو)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهدی مریدی (ساوه)

    رتبه دوم: سهیل رستمی (کرمانشاه)

    رتبه اول: امین ملک‌زاده (هشتگرد)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: حامد ناجی (کرمانشاه) و داود نجف زاده (کرمانشاه)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی‌اکبر مرادی مشکین (همدان)

    برگزیدگان بخش آواز و تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایلیا احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه دوم: علی احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سعید کرمی راد (کرمانشاه) و علی کمالی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: بُرزو امیریان (سر پل ذهاب) و پدرام ظاهری نیا (قصر شیرین)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سید ساسان خاموشی (دالاهو)

    رتبه دوم: سیروان شیروئی (دالاهو)

    رتبه اول: سجاد علائی فر (دالاهو)

    برگزیدگان بخش موسیقی مازندران:

    هیئت داوران ضمن تقدیر از سید امیررضا محمدی نوازنده دوتار (از جویبار) و آرش احمدزاده نوازنده لَله وا (از قائم‌شهر)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدحسین ابراهیمی (ساری)

    رتبه دوم: محمدحسین طیبی (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرعلی جهان بخشی (سوادکوه)

    رتبه دوم: علیرضا پورحاجی (ساری)

    رتبه اول: مجید بِتیار (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد محمدی (سوادکوه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: نیایش طالبی (ساری)

    رتبه دوم: حسام بِتیار (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: صالح جعفری (بابلسر)

    رتبه دوم: کمیل مسلمی (ساری)

    رتبه اول: علی فتحی (جویبار)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: شهرام هادیان (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: رضا ابراهیمی (تهران) و فرشید اسکندری (سوادکوه)

    برگزیدگان تک‌نوازی غِرنه:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: حسین جهانی نسب (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: امیرمحمد خطیبی (نکاء)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان بخش آواز مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مهدی کارگر (ساری)

    رتبه اول به‌طور مشترک: آرمان فلاح‌پور (ساری) و سید یونس قریشی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرحسین جعفری (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی لَله وا:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: رضا کاظمی (سوادکوه)

    رتبه دوم: حسین جهانی نسب (ساری)

    رتبه اول: محراب قیاسی (آمل)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: رضا فیضی (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: زمان عابدی (سوادکوه)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جواد محسن تبار (سوادکوه)

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: حمیدرضا قیاسی (آمل)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای مازندران:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدرضا کاظمی (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد الیاسی (ساری)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دِسَرکوتِن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هستی حسن نژاد (ساری)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: امیررضا طیبی (ساری) و کوثر مصطفی پور (ساری)

    رتبه اول: محمدحسین طیبی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: توحید حیدری (آمل)

    رتبه دوم: مجید بِتیار (ساری)

    رتبه اول: محمدرضا کاظمی (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سجاد پاریاو فلاح (ساری)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شمال خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: رضا محرابی (شهریار)

    رتبه دوم: بهاره شریفی (مشهد)

    رتبه اول: امیرحسین حسین زاده (تهران)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد اسلامی (شیروان)

    رتبه اول: مصطفی اسلامی (شهریار)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: بامداد غفاری (قوچان)

    رتبه دوم: صادق غلام‌رضا زاده (شیروان)

    رتبه اول: فرشاد علی نژاد (قوچان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سجاد حسین پور (مشهد)

    رتبه دوم: شهاب رضازاده (شیروان)

    رتبه اول: محمد رحمانی (مشهد)

    برگزیدگان بخش آواز شمال خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید پدرام خلیق (قوچان)

    رتبه دوم: علی انصاری (درگز)

    رتبه اول: جلیل خانی (قوچان)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید هوشمند (شیروان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مظاهر حدادیان (فاروج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - هیئت داوران بخش تک‌نوازی نی انبان از مهدی حیدری منفرد (بوشهر) تقدیر می‌کند.

    دوازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک از روز سه‌شنبه ششم شهریورماه در تالار رودکی ادامه خواهد یافت.

     

    به دعوت مجری برنامه محمدرضا درویشی پژوهشگر حوزه موسیقی برای سخنرانی به روی سن خوانده شد، او در سخنانی کوتاه گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان امروز بی‌تردید بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور است. آنچه موسیقی نواحی می‌نامیم زیربنای کل موسیقی این سرزمین است.

    او ادامه داد: موسیقی دستگاهی که به آن موسیقی رسمی و ملی می‌گویند با زبان فرق می‌کند، موسیقی ملی شامل موسیقی همه اقوام ایران است. موسیقی نواحی اساس موسیقی کشور است که هر قسمت آن قدمتی چند صد یا چند هزارساله دارد. این موسیقی است که باید از آن حمایت و مراقبت کرد. من از مسئولان و نهادهایی که در زنده نگاه داشتن این جشن فرهنگ ایران دخیل بوده‌اند کمال تشکر را دارم. باور کردم که تا وقتی عشق و عرق به ایران وجود دارد این فرهنگ علی‌رغم خواست کسانی که به دنبال نابودی آن هستند، زنده می‌ماند.

    سپس گروه دیگری از نواحی بخشی از موسیقی اقوام خود را روی صحنه اجرا کردند.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه برنامه گفت: اگر زبان را ظرفیت برقراری ارتباط به‌وسیله نشانه‌ها بدانیم، بیان، پیدا و روشن سخن گفتن است، یعنی گفتن به آدابی و ترتیبی به شیوه و منشی. می‌پندارم که همان‌گونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا، بیان ممتازی از زبان فارسی است، نغمه‌های برگذشته از قرن‌ها که هنوز و همچنان در زندگی اقوام و شهروندان جای‌جای کشور عزیزمان جاری هستند و با شنیدنشان یاد و خاطره‌ای از تاریخ جغرافیایی در خاطر ما جان می‌گیرد، همان بیان بلیغ است که معنا را روشن می‌کند و جان می‌بخشد. بنابراین ما می‌توانیم در بیان نغمه‌ها خود را ببینیم. خودی خالص و بی‌نقاب، از این روست که می‌گویند برای دانستن و شناخت حال می‌توان به اثر هنری نگریست.

    او ادامه داد: هر چه آثار هنری پخته‌تر و سخت‌تر باشند به مخاطبان از قوام فرهنگ خبر می‌دهند و اگر آثار لرزان باشند یا سست و خدای‌ناکرده یک‌بارمصرف، همان تصویر را ارائه می‌کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه‌ها داشت و کارها کرد، چرا که بازتاب تصویری از ماست.

    حسینی همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. همه کارها کار امروز است جز آنچه برای نوجوانان و جوانان است، چون خبر از آینده می‌دهد. ملتی آینده‌ باشکوه و فرازمند خواهند داشت که ره‌توشه و سرمایه از گذشته بگیرند. امشب که مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می‌بینیم که چطور و با چه ظرافتی، ظرایف موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می‌کنند. آنچه امروز می‌بینیم بی‌تردید حاصل شوق این عزیزان، اهتمام خانواده‌ها، دلسوزی مربیان و نیز همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز، موسیقی‌دان نامدار و به دستیاری 90 داور کم‌نظیر، دوازده دوره را پشت سر گذاشته است.

    معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: جشنواره موسیقی جوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و از صبح فردا کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره‌های آتی بخش‌های نظری نظیر کارگاه‌هایی برای شناخت بیشتر سنت‌ها برای جوانان عزیز شرکت‌کننده و فرصت آموختن از محضر استادان طراز اول کشور فراهم شود و بتوانیم گام‌هایمان را استوارتر برداریم.

     

     

  • هفدهمین نشست «آیین آواز» در حالی روز سه‌شنبه نوزدهم دی ماه در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می‌شود. در این برنامه که توسط کانون موسیقی ارسباران برگزاری می‌شود، «بهرام باجلان» به عنوان مهمان ویژه این ماه روی صحنه خواهد آمد. همچنین معصومه مهرعلی درباره «کیفیت و مرزهای تقلید در آواز ایرانی» با علی شیرازی کار‌شناس مجری برنامه به مباحثه می‌پردازد.

    نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» از نیمه اول سال گذشته با هدف تجلیل از پیشکسوتان عرصه آواز و معرفی چهره‌های ناشناخته یا کمتر شناخته‌شده جوان و می‌انسال فعال در این رشته و همچنین ارائه مباحث فنی و تئوریک آواز ایرانی توسط کانون موسیقی ارسباران راه‌اندازی شد.

     «باجلان» در این نشست آوازی بداهه را با همراهی مسعود جاهد نوازنده نی اجرا خواهد کرد. نشست تخصصی آموزشی آیین آواز از نیمه اول سال گذشته با هدف تجلیل از پیشکسوتان عرصه آواز و معرفی چهره‌های ناشناخته یا کمتر شناخته‌شدۀ جوان و می‌انسال فعال در این رشته و همچنین ارایه مباحث فنی و تئوریک آواز ایرانی راه‌اندازی شده است.

    بهرام باجلان متولد ۲۰ آذر ۱۳۳۸ در تهران است. او موسیقی را نزد پدر و دایی خود با شاهنامه‌خوانی آغاز کرد و از محضر استادان بزرگی چون زنده‌یاد اصغر بهاری، استاد نصرالله ناصح‌پور، استاد عبدالوهاب شهیدی و زنده‌یاد حسین عمومی بهره برد. او علاوه بر آواز با ساز «سه تار» نیز آشنایی دارد. باجلان پس از انتشار آلبوم‌هایی مانند «چشمه‌ساران» و «سرو ماه»، در سال ۱۳۷۸ به سوئد رفت و در دانشگاه استکهلم علاوه بر تدریس سه تار در این دانشگاه، مشغول تحصیل موسیقی و صدا‌سازی شد. وی تاکنون کنسرت‌هایی در کشورهای آلمان، سوئد و آمریکا برگزار کرده است.

  • به گزارش ایرنا، دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان این وزارتخانه و استان، فرماندار کرمان و هنرمندان و علاقه مندان به موسیقی برگزار شد.
    معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین از برگزاری دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان ابراز خرسندی و ابراز امیدواری کرد: نسل آینده این میراث گرانبها را حفظ کند.
    علی مرادخانی با بیان اینکه موسیقی نواحی حوزه بسیار گسترده ای دارد افزود: امیدواریم این جشنواره بیش از این فراگیر شود هر چند اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است.
    وی با اشاره به رواج موسیقی نواحی فارسی در کشورهای مختلف دنیا تصریح کرد: امیدواریم در سالهای آینده شاهد حضور هنرمندان کشورهای مختلف در این جشنواره باشیم.
    معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امیدواریم این جشنواره هنرمندان خوبی در عرصه موسیقی نواحی معرفی کند و در سال جاری تعدادی از هنرمندان به جشنواره های کشورهای دیگر اعزام شوند و این سیاست ما در این حوزه است.
    وی افزود: استعدادهای بسیار زیادی از موسیقی نواحی در کشور ما وجود دارد و موسیقی نواحی موسیقی هویتی ما است.
    مرادخانی تاکید کرد: از همه مسئولان استان کرمان و دست اندرکاران برگزاری جشنواره موسیقی نواحی که برای هرچه بهتر برگزار شدن این رویداد هنری زحمت کشیده اند قدردانی می کنم.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز گفت: حضور هنرمندان موسیقی نواحی در کرمان موجب شادابی و نشاط این استان شد.
    محمدرضا علیزاده افزود: این دوره از جشنواره از کیفیت بالاتری نسبت به دوره سال گذشته برخوردار بود.
    وی تصریح کرد: انسجام و بالا رفتن کیفیت امور اجرایی با برون سپاری امور به بخش خصوصی یکی از ویژگی های دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بود.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ادامه داد: فعالیت و مشارکت جدی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی با حضور انجمن موسیقی، هنرمندان و اصحاب موسیقی ویژگی دیگر این جشنواره بود.
    وی مردمی بودن این دوره از جشنواره را ویژگی دیگر دهمین جشنواره موسیقی نواحی ذکر کرد و افزود: برنامه های این جشنواره همزمان با شهر کرمان در 9 شهرستان دیگر استان با همت فرمانداران برگزار شد.
    علیزاده با بیان اینکه 86 هنرمند از سراسر کشور در دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان حضور داشتند اظهار کرد: در این دوره 39 برنامه در بخش راویان اصالت و 40 ساعت برنامه اجرای عمومی در قالب 36 گروه برگزار شد و مهمانانی از کشورهای آلمان، ترکیه و افغانستان در این جشنواره حضور داشتند.
    وی بیان کرد: 15 نفر از پیشکسوتان موسیقی نواحی در این دوره از جشنواره به اجرای برنامه پرداختند.
    علیزاده با بیان اینکه استقبال بسیار خوبی از برنامه های دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بعمل آمد افزود: 35 هزار نفر در سراسر استان کرمان از برنامه های جشنواره دیدن کردند.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: از همراهی تمام مسئولان و دست اندرکاران اجرایی جشنواره به ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار کرمان در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره موسیقی نواحی تشکر می کنم.
    وی گفت: چند ویژگی در جشنواره نواحی امسال وجود دارد که نسبت به دوره قبل دارای تفاوت هایی است و این مرهون شورای سیاستگذاری استان و دفتر موسیقی وزارت ارشاد است که واقعا جشنواره با کیفیتی را برای این دوره رقم زد.
    وی ادامه داد: از سوی دیگر مشارکت جدی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی کشور بود که امسال به همت انجمن موسیقی کرمان فعال شد و این نکته بسیار ارزشمندی است.
    وی تصریح کرد: امیدوارم چنین استقبال قابل توجهی با تلاش خدمتگزاران حوزه فرهنگ و هنر استان کرمان به نحوی برنامه ریزی شود که استان کرمان میزبان خوبی برای جشنواره موسیقی نواحی کشور در دیار کریمان طی دوره های آینده باشد.
    دبیر علمی دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز گفت: موسیقی یکی از وجوهی است که فرهنگ‌ در آن نمود پیدا می کند.
    احمد صدری افزود: به دلیل اینکه منظومه ها هویت تاریخی ایران هستند در این دوره موضوع رقابتی جشنواره منظومه خوانی تعیین شد.
    وی بیان کرد: در جلسات قبل از برگزاری جشنواره موسیقی نواحی نگاه خاصی به بحث پژوهش در رابطه با منظومه خوانی شد که بسیار مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت.
    وی گفت: در بخش راویان اصالت و بخش مسابقه به دلیل کمبود منابع مالی تعداد افراد کمتری دعوت شدند تا بتوانیم کیفیت بالاتری با حضور جوانان در جشنواره شاهد باشیم.
    دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان گفت: در این جشنواره توجه ویژه ای به پیشکسوتان شد و سعی کردیم از پیشکسوتانی که کمتر در جشنواره ها شرکت کردند استفاده کنیم.
    وی اظهار کرد: فرهنگ مجموعه هم بسته ای از دانش های مکتوب است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و زمانی به فرهنگ خودمان پشت کنیم هیچ حرکتی نمی توانیم انجام دهیم اما وقتی به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم و بتوانیم با فرهنگ جهانی گفت و گو کنیم می توانیم وارد مناسبات ارشمند جهانی شویم.
    وی گفت: به هر حال امیدوارم این دوره از جشنواره ها تذکری باشد که به این نوع موسیقی توجه کرده و بتوانیم از این فضای ارزشمند به آرامش دست پیدا کنیم.
    پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران توسط مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه جشنواره قرائت شد.
    در پیام سیدرضا صالحی امیری آمده است، '‎بسم الله الرحمن الرحیم؛ ‎هنر فرصتی تعالی بخش و پنجره ای گشوده رو به گستره وارستگی و آرمانجویی آدمی است.
    این پیام می افزاید: هنر روایت شایستگی ها، ارزشها، و هنجارهای والا در جغرافیای وسیع فرهنگ انسانی است.
    در ادامه آمده است، هنر موسیقی نیز از جلوه های تلاش و پویش دیر پای مردمان برای روایت شوق آفرین زیبایی و کمال است هنری که هزاران سال است به لطافت و تاثیر، راه پیدا و پنهان خود را از میان اقوام و سرزمینهای مختلف نسل به نسل همچون جویباری آرام و صبور باز کرده و به امروز رسیده است.
    این پیام می افزاید، ‏‎موسیقی نواحی ایران در این میان تافته ای ممتاز تر و دلنوازتر بشمار می آید و ره آورد و میراثی کم نظیر از تار صداقت، اصالت، و هویت و پود صمیمیت، زیبایی و پویایی و در رنگارنگی از معنا حقیقت و اسطوره. جلوه ای که به موسیقی صرف اکتفا نمی کند و شعر، نکته، پند و فضیلت را در منشوری از نغمه، نوا، سکوت و تنیده در آیین، رسوم، شادمانه ها، سوگواره ها و حماسه ها، به وسعت رنگین کمان اقوام این سرزمین کهن، به گوش همگان می رساند، در نقل پیشکسوتان گرانقدر برنشسته تا نوجویایی مشتاق و ایستاده که در آوا و نوایشان پیام یکتا پرستی صلح و امید را در سایه سار هویت و اصالت نجوا می کنند.
    این پیام می افزاید، ‏‎دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ضمن توجه دادن به حفظ مواریث و گنجینه های معنوی این مرز پرگهر، طرحی نو برای نسل امروز و آینده ایران اسلامی ارائه می دهند که شاخسار بلند هنر اهالی نجیب این عرصه، هر روز با انگیزه و نشاط بیشتر افق های روشن خود را نظاره گر خواهد بود.
    وی در پایان آورده است، ‎از همه دست اندرکاران این رخداد ملی صمیمانه سپاسگذاری می کنم.'
    در این آیین که با حضور علاقه مندان موسیقی همراه بود، گروه های منتخب موسیقی نواحی به اجرای برنامه پرداختند.
    در پایان پس از قرائت بیانیه پایانی هیات داوران جشنواره، از برگزیدگان دهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور در کرمان با اهدای جوایز و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.
    برگزیدگان بخش پیشکسوتان دهمین جشنواره موسیقی نواحی به قرار زیر معرفی شدند،
    حسینعلی قدمی (استان مرکزی)، حبیب الله حدادیان (خراسان رضوی)، حق رضا فطری (همدان)، خداداد زنگشاهی (سیستان و بلوچستان)، گلاب علی داوودی (زنجان)، کریم کریمی (خراسان رضوی)، علی غلامرضایی (خراسان رضوی)، طواق سعادتی (گلستان)، گرامی افشار (کرمان)، فیض الله قره خانی (خراسان رضوی)، هوشنگ کردستانی (کرمان)، حسن امینی (آذربایجان غربی)، موسی ملک حسینی (گلستان)، علی حسین قنبری (گلستان).
    * در بخش پژوهشگران برگزیده؛ احمد ملکی از آذربایجان غربی، فاروق رحمانی از سیستان و بلوچستان، منوچهر تتری از ایلام ، سید احمد حسینی از گلستان، بهمن شریفی از مازندران، محمد عالمی از مازندران معرفی شدند.
    * در بخش گروه ها و هنرمندان برگزیده؛ علیرضا محولاتی از خراسان رضوی ، شهرستان کاشمر، حسن کوهی از سیستان و بلوچستان ،شهرستان سرباز ( نوازندگان همراه : ابوبکر زرد کوهی، جلال بلوچ زهی ، مهدی اصلاح علی آبادی از خراسان رضوی، شهرستان قوچان ، مظاهر حدادیان از خراسان شمالی شهرستان فاروج ، ابراهیم تیموری از خراسان رضوی ، شهرستان تربت جام ( نوازنده همراه : مصطفی تیموری )، نیما شفیعی از کرمانشاه، شهرستان روانسر ( نوازنده همراه: تیمور ویسی )، صفرعلی رمضانی از گیلان شهرستان لنگرود ( نوازنده : محمدرضا عشقی )، علی شاه جوشن پور از کرمان ، شهرستان منوجان ( نوازنده همراه : غلامحسین نظری )، فریدون ایثاری از کرمانشاه ( نوازنده همراه : فرزاد بساط پور)، عبدالمجید مرادی و میثم شاعری از گلستان ، شهرستان ترکن صحرا ، سید جواد حسینی از گلستان ، شهرستان علی آباد کتول معرفی شدند.
    بخش پایانی مراسم اختتامیه دهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان با اجرای گروه موسیقی از استان لرستان با هنرمندی احسان عبدی پور نوازنده سرنا، حامد فیضیان نوازنده کمانچه و سام ابدالی نوازنده دهل همراه بود.
    نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از هفدهم تا بیستم اردیبهشت سال گذشته در کرمان برگزار شد.

    دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ششم تا نهم تیرماه در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد.

     

    منبع:ایرنا

  • به گزارش روابط عمومی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، فروش اینترنتی بلیت اجراهای حاضر در سی‌وسومین جشنواره‌ی موسیقی فجر از فردا چهارشنبه 6 دی ماه آغاز و علاقمندان می‌توانند از طریق دو سایت فروش بلیت به نشانی اینترنتیiranconcert.com  وwww.3670.ir  بلیت‌های مورد نظر خود را تهیه کنند

    .

    اسامی اجراها، سئانس‌ها، سالن‌های برگزاری کنسرت‌ها و آخرین اخبار این رویداد مهم هنری نیز از سایت جشنواره به نشانی اینترنتی fajrmusicfestival.com قابل دسترسی می باشد، همچنین کانال رسمی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر fadjrmusicfestival @ در اختیار علاقمندان می باشد.

    سی‌وسومین جشنواره‌ی موسیقی فجر به ریاست حمیدرضا نوربخش از 20 تا 30 دی ماه سال جاری در تهران و ۶ سالن( تالار وحدت، رودکی، برج میلاد، سالن ایرانیان، فرهنگسرای نیاوران و برج آزادی ) برگزار می‌شود.

     

     

     

     

     

    jadval

     

     

  • ۱۴آبان ماه زادروز۷۰سالگی استاد محمدرضا اسحاقی گرامی باد 

    با آرزوی سلامتی، بهروزی و شادی روزافزون برای ایشان

    استاد محمدرضا اسحاقی گرجی در 14 آبان سال 1326 در گرجی محله بهشهر به دنیا آمد. نوازندگی را در 11 سالگی زیر نظر استاد حسن علی‌پور، معروف به « حسن طبال » و با ساز تنبک آغاز کرد. روایت ها و قصه ها را از مادر آموخت که قصه سرایی زبردست بود. پس از مدتی نی چوپانی را امتحان کرد و سپس به دوتار روی آورد و همزمان در تعزیه خوانی ها نیز شرکت داشت.
    استاد گرجی در مصاحبه ای ضمن توضیح روزهای آغاز فعالیتش در زمینه ی موسیقی، می‌گوید: « زمانی که به دوتار روی آوردم، این ساز در حال انقراض بود. همانطور که می دانید دو تار ساز نقالی ست و من تنها نقال باقی مانده از راویان و نقالان مازندران هستم. »
    استاد گرجی در کنار دوتار نوازی و مقام خوانی، در ساختن سازهایی چون دو تار و کمانچه نیز ید طولایی دارد.
    دو تار مازندرانی بیشتر در مناطق شرقی مازندران مانند بهشهر و به خصوص روستای گرجی محله نواخته می شود و تا ناحیه ی ترکمن صحرا امتداد یافته. از این رو دوتار مازندرانی با دوتار ترکمن و خراسانی قرابت دارد.
    ترانه هایی که با دوتار مازندرانی نواخته می شوند بسیار اصیل هستند و در روزگار ما کمتر کسانی با آنها آشنایی دارند. در گذشته اما، استادان زیادی در زمینه ی مقام خوانی مازندرانی فعالیت داشته اند که از جمله ی آنها می توان به استاد « قدر کتولی » و استاد « نظام شکارچیان » اشاره کرد. در حال حاضر تنها استاد محمدرضا گرجی ست که میراث دار خنیاگران مازندرانی شاهنامه است. 
    استاد گرجی در سال 1365 گروه موسیقی « مشتاق حسن » را پایه گذاری کرد. این گروه از هفتمین جشنواره موسیقی فجر تا کنون، در تمامی دوره های این جشنواره شرکت داشته و بارها موفق به کسب مقام شده است. همچنین در سال 1390 این گروه در جشن نوروز ترکمنستان به عنوان سفیر فرهنگی مازندران شرکت کرده است.
    استاد اسحاقی نیز شخصا در اولین جشنواره موسقی فجر و جشنواره هایی چون جشنواره‌ی موسیقی نواحی، ذکرالذاکرین، آیینه آواز، حماسه ای و... شرکت داشته اند.

  • فعالیت‌های سیما بینا (خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی) در حوزه موسیقی فولکوریک که پیش از این در کتاب پژوهشی «مانایِ سیما بینا؛ مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» مورد بررسی قرار گرفته بود، تجدید چاپ شد.
     

  • گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران موفق به دریافت دیپلم افتخار هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان شد.

    گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران متشکل از 12 نفر از هنرمندان کشورمان به سرپرستی سیدجلال محمدی، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و با تلاش مؤسسه موسیقی جهانی فولکلور اروپا و حمایت کمیته ملی یونسکو، در هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، حضور یافته است.

    این جشنواره با شرکت هنرمندان 20 کشور جهان و 100 گروه محلی و سنتی و یک هزار 200 موسیقیدان و خواننده همراه با نمایش های آئینی و محلی با حضور شهردار و رئیس جشنواره جهانی فولکور و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در صوفیه در شهر نسبار در استان بورگاس بلغارستان، برگزار شد.

    هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان که از شامگاه جمعه آغاز شد به مدت یک هفته با حضور اساتید و داوران اروپائی در شهرهای مختلف بلغارستان، ادامه داشت.

    هنرمندان و موسیقیدانان سنتی و محلی کشورمان برای چهارمین سال متوالی با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، شرکت می ‌کنند.

    محمد علی کیانی رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم افتتاحیه این جشنواره با اشاره به حضور چشمگیر هنرمندان محلی و سنتی ایران در اینگونه جشنواره اظهار کرد: امسال موسسه اروپایی جشنواره های فولکلور، انجمن جهانی جشنواره های فولکلور، شهرداری نسبار، شهرداری بورگاس، شهرداری پوموریه بلغارستان و آکادمی جهانی برای هفتمین بار مسابقات جهانی را برگزار کردند.

    وی تصریح کرد: ویژگی خاص مسابقات جهانی فولکلور این است که تمام اجراهای با صدا و ویدئو حرفه‌ای ضبط و بهترین آنها در بیش از بیست شبکه بلغاری پخش می شود.

    رایزن فرهنگی کشورمان گفت: هیئت داوران این جشنواره بر اساس سه عامل میزان سختی و فنی اجرا، ارائه لباس سنتی، انتخاب اجرا و غیره و رفتار روی صحنه ارتباط با مخاطبان، خلاقیت هنری گروه ها را ارزیابی می کنند.

    احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این موفقیت را به گروه آوای تبری و هنرمندان استان تبریک گفت و اظهار کرد: حضور در محافل و رویدادهای معتبر بین‌المللی برای معرفی داشته های غنی فرهنگی و هنری مازندران یک ضرورت اساسی است.

    وی با اشاره به اینکه موفقیت در رویدادهای بین‌المللی موسیقی بیانگر جذابیت این عرصه برای مردم دنیا است، خاطرنشان کرد: موسیقی بومی مازندران می تواند یک فرصت مناسب برای دیپلماسی فرهنگی باشد.

     

    منبع:ایسنا