تکمیل خانه‌ی هنرمندان استاد محمدرضا اسحاقی

بیش از 10 سال از شروعِ ساخت خانه‌ی هنرمندان توسط استاد محمدرضا اسحاقی می‌گذرد و این روزها مراحل آخرِ ساخت را سپری می‌کند. این بنا در روستای گرجی‌محله‌ی شهرستان بهشهر، در گوشه‌ای از حیاط منزل استاد اسحاقی و به دست خود ایشان ساخته شده است.

شیوه های دسترسی به آلبوم های نسیم مهرآوا، در سرتاسر جهان

 از آخرین اقدامات شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا در راستای دسترسی هرچه آسانتر هنردوستان گرامی به موسیقی فولک مازندران، در گوشه‌گوشه‌ی جهان، اشتراک‌گذاری آلبوم‌های این شرکت در سایت‌های معتبر جهانی است.

بیستم مهرماه، روز حافظ

مهرماه، روز بزرگداشت حافظ نام‌گذاری شده است. خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاالدین حافظ شیرازی شاعر بزرگ سده هشتم (حدود 727-792 هجری‌قمری برابر با 706-769 هجری‌شمسی) از شاعران نامدار ایرانی محسوب می‌شود.

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران عضو می‌پذیرد

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران با گواهینامه ثبتی از وزارت کار و امور اجتماعی (۱۳۷۷)، تائید شده سازمان بین المللی کار ILO در ژنو (۱۳۷۶)، دارای گواهینامه عضویت در فدراسیون بین المللی موسیقیدانان FIM به مرکزیت پاریس (۱۳۸۷) از میان هنرمندان موسیقی عضو می‌پذیرد.

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به خط پایان رسید

مراسم اختتامیه‌ دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک شامگاه یکشنبه 18 شهریورماه در تالار وحدت برگزار شد.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، هومان اسعدی دبیر جشنواره، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، هیئت داوران جشنواره، اساتید و هنرمندان در بخش‌های موسیقی دستگاهی و کلاسیک در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائتی از آیات قرآن مجید، نماهنگی از روند برگزاری بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک دوازدهمین جشنواره‌ ملی موسیقی جوان پخش شد.

سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی گفت: بیش از 1600 درخواست برای شرکت در دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان داشتیم که پس از بررسی در هیئت انتخاب 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد، نیمی از آن مربوط به بخش نواحی بود و 300 نفر از آن به موسیقی دستگاهی و کلاسیک اختصاص داشت که پس از ماراتنی یک ماهه شاهد اختتامیه بخش دستگاهی و کلاسیک هستیم.

او ادامه داد: نکته که باید به آن اشاره کنم پاسخ به سؤال آینده برگزیدگان جشنواره است، 50 سال پیش نیز شاهد چنین چالشی در موسیقی بودیم که برای آن مراکزی تأسیس شد، اما امروزه ضرورت‌ها متفاوت است و باید به نحو دیگری به آن نگاه کرد، امروز هم باید مرکزی تأسیس شود تا به آموزش بیشتر برگزیدگان توجه ویژه شود.

اسعدی اضافه کرد: داوران امروز ما نیز در همان مراکز حضور داشتند که نتیجه آن آینده‌نگری نسل قبل باعث تداوم آن شده است، در انتها از دوستانی که در این امر ما را یاری کردند صمیمانه سپاسگزار هستیم.

بعد از سخنرانی دبیر جشنواره، موسیقی تک‌نوازی سنتور توسط یکی از شرکت‌کنندگان برای حضار به اجرا درآمد.

جوانان ما باید از حیثیت هنر، هنرمند و موسیقی دفاع کنند

حسین علیزاده دومین سخنران برنامه در این اختتامیه گفت: جامعه ما فقط زمانی رو به جلو حرکت می‌کند که جوانان خود را در رأس داشته باشد، جوانان نیروی اصلی یک جامعه هستند ما دیرینه فرهنگ ضد جوان داریم، جا دارد در قرن 21 تجدید نظری روی افکارمان داشته باشیم و عرصه‌های مختلف مملکت را به جوانان بسپاریم، جامعه‌ای که جوانان را در خود داشته باشد قد برافراشته خواهد شد. همیشه مشتاق هستم که در جایگاه ما نیز جوانان بیشتری حضور داشته باشند چون وقتی خوب می‌نوازند خوب نیز خواهند دید و تصمیم خواهند گرفت.

او ادامه داد: جشنواره ملی موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین جشنواره‌ها در این عرصه است، جوانان ما باید از حیثیت هنر، هنرمند و موسیقی دفاع کنند. ما در این جشنواره شاهد دیدار هنرمندانی از شهرهای مختلف بودیم و از این بابت احساس غرور کردیم و اشک شوق ریختیم. به نمایندگی از مردم، اولیا، شرکت‌کنندگان، موسیقی‌دانان و مسئولان از دبیر جشنواره تشکر می‌کنم.

علیزاده اضافه کرد: طی سالیانی که در موسیقی بودیم کسی به‌مانند این دبیر پیگیر و وظیفه‌شناس ندیده‌ام. فردی که بتواند دانشگاه را به مردم نزدیک کند کمتر در موسیقی و هنر ما پیدا می‌شود، دانشگاه همیشه آکادمیک و کمی از جامعه جداست. آنچه هنر و علم موسیقی نامیده می‌شود وقتی از دانشگاه بیرون می‌آید دیگر دیده نمی‌شود. این بدان علت است که ارتباط بین ارگان‌ها و دانشگاه وجود ندارد.

این نوازنده همچنین گفت: رشته هنر رشته سختی است. وقتی این جوانان به دانشگاه می‌روند و به‌طور عمیق با آن آشنا می‌شوند نوبت خدمت به جامعه می‌رسد، اما متوجه می‌شوند که تربیون در دست موسیقی کوچه و بازار قرار دارد. اگر بخواهیم وجود رانت‌خواری را تأیید کنیم باید حضورش در موسیقی را نیز تأیید کنیم. قصد توهین به کسی ندارم اما ساختار و قوانین ما به شکلی است که کم می‌شود بدون زد و بندهای معمول به وضع اقتصادی خوب دست پیدا کرد. با وجود تمام کمبودها در دانشگاه‌ها در دهه‌های گذشته باز هم به خاطر وجود تداوم بازدهی خوبی داشته است. آینده درخشانی پیش روی این جوانان است. هر کس که راه درست را انتخاب کند راهش سد می‌شود. حتی گاهی احترام به کسانی که سال‌ها برای رشته‌ای تلاش کرده‌اند نیز وجود ندارد. این وظیفه دولت است و باید آن را درک کند.

او در پایان تائید کرد: دبیر جشنواره باید به خاطر وظیفه‌شناسی و مدیریت صحیح به دور از روابط و مادیات الگو قرار داده شود. باید بزرگداشتی برای او به لیاقتی که شایسته آن است در نظر گرفته شود. به همه هنرجویان و شرکت‌کنندگان این جشنواره تبریک گفته و می‌گویم این نوید وجود دارد که هر چقدر فشار بیشتر روی موسیقی باشد شاهد شکوفایی بیشتر آن خواهیم بود. تحریم روی موسیقی باعث رشد آن شده است. با وجود کمبودها حتی از شهرهای دور ایران نیز چهره‌های شاخصی داشتیم که جای تقدیر دارد.

بعد از صحبت‌های این نوازنده سرشناس، تک‌نوازی گیتار و سپس دونوازی پیانو و ویولن توسط شرکت‌کنندگان اجرا شد.

 

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با ابراز خوشحالی از حضور در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: موسیقی سراسر انرژی بوده و جوانان به آن انرژی مضاعف می‌بخشد. آینده موسیقی وابسته به نسل جوانی است که آینده موسیقی جهان را می‌سازند. موسیقی بخش پایدار و تفکیک‌ناپذیر ایران است. ایران در تاریخ خود بی موسیقی زندگی نکرده است و فراز و نشیب‌های این مرزوبوم موجب فاصله ایران از موسیقی نشده است. نوا و نی تغییری کرده اما موسیقی پابرجا مانده است.

صالحی با اشاره به این که بخشی از هویت ایران موسیقی است، گفت: سه واژه وطن، ایران و موسیقی جداناپذیر هستند. هیچ موسیقی‌دانی از تبار ایران در طول تاریخ نبوده است که قطعه‌ای با نام ایران و رنگ و بوی ایرانی در کارنامه کاری خود نداشته باشد. ایران رنگین‌کمان اقوام است و بخش جداناپذیر اقوام ایرانی موسیقی است. آن‌ها در گویش، پوشش و موسیقی این رنگین‌کمان را ساخته و پرداخته‌اند. شعر ایرانی روح آن است و ایران با آن زنده است. شعر بخشی از وجود ایرانی بوده و شعر و موسیقی در ایران پیوندی جداناشدنی دارند.

وزیر ارشاد ادامه داد: وقتی به شاعران مطرح کشور نگاه می‌کنیم شاهد آن هستیم که هم کلام از موسیقی است و هم کلامشان با موسیقی در جهان شناخته می‌شود. با توجه به اینکه ایران در چهارراه تاریخی است در معرض تهاجم‌های مختلف قرار داشته است و در این چند هزار سال همواره با تهاجم روبه‌رو شده است. بخشی از حماسه، عزت و ماندگاری ایرانی از طریق موسیقی بوده است، حمیت ایرانی با موسیقی پیوند خورده است. در روزگار ما و در مقطع دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نقش موسیقی پررنگ بوده است.

صالحی در پایان گفت: همه آنچه موسیقی را به ایران پیوند می‌دهد اکنون بر دوش جوانان است. موسیقی بر ماندگاری اقوام، هویت و شاعرانگی ایرانی تأثیرگذار بوده و نسل جوان باید پاسدار این گذشته پرافتخار باشند. از همه دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این جشنواره و تمام کسانی که وام‌دار موسیقی هستند تشکر و برای آن‌ها آرزوی توفیق و شادکامی دارم.

در بخش پایانی آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان این بخش به ترتیب ذیل اعلام شد:

هیئت داوران دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، ضمن تقدیر از روزبه حجت پناه نوازنده ویولا و فرناز طباطبایی نوازنده پیانو و گلبرگ گیو قصاب نوازنده فلوت برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی کلاسیک را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان بخش تک‌نوازی ویولن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: رُز سان احمدی (تهران) و علیرضا آذربو (تهران)

رتبه دوم: نگین ریاحی کیا (تهران)

رتبه اول: محمدرضا بهرامی (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدرضا نامجو (تهران)

رتبه دوم: سارا نادری (اصفهان)

رتبه اول: کیارش آرین (تهران)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: صدف حقی (تهران)

رتبه دوم: فرشاد شیرانی (تهران)

رتبه اول: بهزاد جعفریان (اصفهان)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی ویولنسل:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: ثنا شهمیری (تهران)

رتبه دوم: فاطمه زهرا شاکری فاخر (تهران)

رتبه اول به‌طور مشترک: پریا مولایی (تهران) و نیلوفر میرزا نبی خانی (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هستی شاپوری (تهران)

رتبه دوم: عبدالحسین زارعی (شیراز)

رتبه اول: میر نوید حمیدی (تبریز)

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: پروشات زندآیین (تهران) و محمدحسین غریبی (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

 رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی گیتار:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: ملیکا بلند همتی (فیروزکوه) و پری ناز حیدری نژاد (تهران)

رتبه دوم: سپهر فرندی (زنجان)

رتبه اول: مبینا یوسفی (گرگان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: المیرا شکری (فیروزکوه)

رتبه دوم: محمود محب زاده (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی پیانو:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: امیر ماهِد میر اشرفی (تهران)

رتبه دوم: صدرا مهشیدفر (تبریز)

رتبه اول به‌طور مشترک: آوین سلطانی دانا (کرج) و محیا محمدی (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد جواد بهرامی (تهران)

رتبه اول: نیما شناوری (پردیس)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: پگاه کشاورز (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: کسری فریدی (تهران)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی کلارینت:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: علی رضایت (اصفهان) و نیکی بَنی مَهد رانکوهی (تهران)

رتبه دوم: رها رضایی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی ابوا:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

 رتبه دوم: پارمیدا سلطانی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی هورن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: بهار اکبری (تهران) و ریحانه رفیعی (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برندگان بخش موسیقی دستگاهی ایران

هیئت داوران دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی دستگاهی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان بخش تک‌نوازی کمانچه:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدرضا محمدی (قائم شهر)

رتبه دوم: پوریا پورپرویز (خرم آباد)

رتبه اول: فرزانه مهدی زاده (قهدریجان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیر محمدرضایی (اصفهان)

رتبه دوم: مشکات نصیری (زنجان)

رتبه اول: فردین میرزا حسینی (کرج)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: یونس غلام زاده (تهران)

رتبه دوم: سیاوش طاهریان (کرج)

رتبه اول: پیام سرپرست یکتا (تهران)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی سنتور:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: دانیال عقلمندی (تهران)

رتبه دوم: کارن احمدی (سنندج)

رتبه اول: آریا عباسی (کرمانشاه)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم به‌طور مشترک: مهرداد طهماسبی (کرج) و فردین محمدی نژاد (کامیاران)

رتبه دوم: سروش حاجی طالب (تهران)

رتبه اول: محمدرضا رحمانیان (سمنان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: مرتضی تقوی (اسلامشهر)

رتبه دوم: فرهنگ بقایری (تهران)

رتبه اول: شهریار قیدارپور (تهران)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: بابک مشیری (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محسن میرزایی (کرج)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی قانون:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: گندم عربی نژاد (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم به‌طور مشترک: فاطمه بهرامی (تهران) و محیا سادات حسینی نژاد (تهران)

رتبه دوم: سارا مجیدی نژاد (تهران)

رتبه اول به‌طور مشترک: پریا فرهادی (اصفهان) و مهتا رِژدام (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: ارشیا آغنده (تهران)

رتبه دوم: نگار غفاری (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش آواز موسیقی دستگاهی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: علی سبحانی (کرج)

رتبه دوم: امیرحسین خانلُقی (نیشابور)

رتبه اول: پارسا خائف (اردبیل)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

 رتبه دوم به‌طور مشترک: امیرحسین فلاح (آمل) و محمد مجتبی حسام محمودی نژاد (قم)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: پوریا عابدینی (ابهر) و محمد کوزه گر (رامسر)

رتبه دوم به‌طور مشترک: احسان تحویلداری (اصفهان) و حامد رنجبر (اصفهان)

رتبه اول: عماد توکلی (الیگودرز)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی تنبک:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: محمدجواد شریف (شهرضا)

رتبه دوم: منصور صادق نژاد نائینی (اصفهان)

رتبه اول به‌طور مشترک: ایلیا فرج زاده (پردیس) و شهزاد پیوسته (شهرضا)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم: آرش مهدیه نجف آبادی (نجف آباد)

رتبه دوم: مهرداد صمدی مقدم (مشهد)

رتبه اول: شیوا سادات واحدی (مبارکه)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: شهریار صابونی (بروجرد)

رتبه دوم: عرفان بُطلانی (اصفهان)

رتبه اول: علیرضا زارع (شیراز)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: جواد علیرضایی (دیزیچه)

رتبه دوم: آرش سروستانی (اهواز)

رتبه اول: مهسا نساج پور (سپاهان شهر)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی نی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: بابک قلی زاده (مرودشت) و فرنوش اصلانی (تهران)

رتبه دوم به‌طور مشترک: مریم توکلی (دُرچه) و علیرضا محمدی (قم)

رتبه اول به‌طور مشترک: حسین بَلالی (بهارستان) و سینا صائبی راد (مشهد)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: آرمان خوشبویی (اصفهان)

رتبه دوم: حامد انصاری (قزوین)

رتبه اول: کیارش بکتاشیان (تهران)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمدرضا ربیعی (محمدیه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی عود:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: نگین لشکری (تهران)

رتبه دوم به‌طور مشترک: آوین احمدی (تهران) و آیدا احمدی پارسا (تهران)

رتبه اول: سید محمدعلی سبزواری (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم به‌طور مشترک: بهادر قدیمی (کرج) و علی امیریان فرد (اصفهان)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: حجت فرجیان (تهران)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی تار:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: ارشیا مسلمی عقیلی (کرج)

رتبه دوم: امیرحسین مهرایی (کرج)

رتبه اول به‌طور مشترک: بارمان رسولی نژاد (شهریار) و اشکان نایبی (میانه)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم: سامانانی (تهران)

رتبه دوم: فرداد سعیدی (سنندج)

رتبه اول به‌طور مشترک: آرشام عباس پور (اهواز) و پویا عباسی (کرمانشاه)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: آرین طوفانی (مشهد)

رتبه دوم: مازیار یکتایار (تهران)

رتبه اول: پارسا جعفری (آمل)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: محمدرضا عزیزی (خرم دره)

رتبه دوم: مسعود غلامی (تهران)

رتبه اول به‌طور مشترک: پدرام دانشفر (تهران) و امیرعلی لطفی (خمینی شهر)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی سه تار:

هیئت داوران بخش تک‌نوازی سه تار، ضمن تقدیر از محراب قلعه جوقی از میانه، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به‌طور مشترک: محمدحسین سجادی (اراک) و علی چراغی (مرودشت)

رتبه اول: ایلیا بازیاری (بوشهر)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم به‌طور مشترک: امید جوراب بافان (قزوین) و ریحانه کدخدایی (تهران)

رتبه دوم به‌طور مشترک: حافظ کریمی (دالاهو) و یونس ذوالفقاری (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم به‌طور مشترک: مهرداد گل محمدی (کرج) و محمدرضا علوی (هِریس)

رتبه دوم به‌طور مشترک: محمدجواد احمدزاده (تهران) و کیمیا ذاکریان (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: حمیدرضا عبادی (بندر انزلی) و رضا اسدی (تهران)

رتبه دوم: رضا ابراهیمی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش حفظ کل ردیف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: حجت فرجیان (تهران) و کامیاب عشقی نژاد (تهران)

رتبه دوم: مرتضی تقوی (اسلامشهر)

رتبه اول: رضا ابراهیمی (تهران)

برگزیدگان بخش ویژه موسیقی دستگاهی:

رتبه سوم به‌طور مشترک: علی قنبری (ایلخچی) و رضا ابراهیمی (تهران)

رتبه دوم: محسن میرزایی (کرج)

رتبه اول: آرمان مهدیه نجف آبادی (نجف آباد)

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از 22 مرداد تا 17 شهریور در دو بخش در فرهنگسرای نیاوران و تالار رودکی برگزار شد.

 

 

 
  •  

خنیاگری‌های «سیما بینا» در قالب یک کتاب منتشر شد

فعالیت‌های سیما بینا (خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی) در حوزه موسیقی فولکوریک که پیش از این در کتاب پژوهشی «مانایِ سیما بینا؛ مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» مورد بررسی قرار گرفته بود، تجدید چاپ شد.
 

درباره شعبان نادر رجه،شاعر تصویر و تخیل و طبیعت

«شعبان نادری رجه» به دلیل سال‌ها حضور بی‌واسطه در کوهستان و لمس فضا و اتمسفر آن، احترام زیادی برای اهالی کوه قائل است. او شاعری است که با ساعت‌ها و روزها پیاده‌روی در دل کوهستان و جنگل، طی طریق کرده و مطالعاتش به چند کتاب و دیوان محدود نشده است. نادری رجه با حضور در طبیعت بکر و زیبای مازندران، کتاب طبیعت خداوندی را با جان و دل، از بر کرده است.

برندگان بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان معرفی شدند.

آئین اختتامیه بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه‌شب دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای مراسم نماهنگی از روند انتخاب آثار دوره‌ی دوازدهم در بخش نواحی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان پخش شد.

سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی به‌واسطه‌ برگزاری جشنواره‌ی جوان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش‌های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آن‌ها باشیم.

اسعدی همچنین گفت: در این چهار دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است. کمتر کشوری هست که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش‌هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوارکننده است که شرکت‌کنندگانی از طیف‌های سنی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به‌وضوح دیده می‌شود.

دبیر جشنواره اضافه کرد: موسیقی هویت ایران را می‌سازد و این تنوع نتیجه جهان‌بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه‌ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا در صحنه حضور داشته باشند و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند.

او در پایان تأکید کرد: ضمن تشکر ویژه از شرکت‌کنندگان و تبریک به برگزیدگان، اگرچه این جشنواره ظاهراً ماهیتی رقابتی دارد، اما اول یا دوم شدن مسئله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می‌شود. هر اقلیمی نماینده‌ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می‌شود. محدودیت‌های مالی جشنواره باعث این رتبه‌بندی شده چون در غیر این صورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند.

سپس برخی شرکت‌کنندگان موسیقی نواحی که گلچینی از موسیقی اقوام ایرانی را در برمی‌گرفتند روی صحنه حاضر و اجرای بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند.

در ادامه برنامه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان موسیقی آذری:

هیئت داوران بخش موسیقی آذری، ضمن تقدیر از ‌هاپانیذ ستاری نوازنده قانون آذری (از تبریز) و افرا اصلان حسینی نوازنده دایره آذری (از تبریز)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان:

برگزیدگان تک‌نوازی تار آذری:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: سینا شجری (تبریز) و زهرا میرزایی (زنجان)

رتبه دوم: آراز قاسمی (تبریز)

رتبه اول: آراز وجودی (تبریز)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: مهران بهروزی (تبریز)

رتبه دوم: فرزین رازقی (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سئویل اقدسی (تبریز)

رتبه دوم: اِلمان اطهری (تبریز)

رتبه اول: ناصر مددی (تبریز)

 برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه آذری:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: پارمیس ستاری (تبریز)

رتبه دوم: آرین ضمیری (تبریز)

رتبه اول: رضا محمدی (تبریز)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: آرمین زینال زاده (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: روزبه مقدم نژاد (تبریز)

رتبه دوم: آیلار جهانگیری (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی قوپوز:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: اسماء میکائیلی (مشکین‌شهر)

رتبه دوم: ابراهیم راثی (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محمدرضا حمیدی (تهران)

برگزیدگان تک‌نوازی گارمون:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدرضا محمدوند (تبریز)

رتبه دوم و اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول و دوم تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: سینا حسن‌زاده (تبریز)

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شرق و جنوب خراسان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

رتبه دوم: کوثر حیاتی (تربت جام)

رتبه اول: مهدیس ابراهیمیان (تربت جام)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: الهداد بهرامی (تایباد)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول به‌طور مشترک: مصطفی تیموری (تربت جام) و ایمان تخم‌کار (تربت جام)

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: محمد سلیمانی (تربت جام) و علی شیری (تایباد)

رتبه دوم: سلمان سلیمانی (تایباد)

رتبه اول: همایون حامدی (تربت جام)

- برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان:

گروه سنی الف (1):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد امین امینی (تربت جام)

رتبه اول: مبین دُرپور (تربت جام)

گروه سنی الف (2):

رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

رتبه دوم: عبدالرحمن باطوری (تربت جام)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: محسن کریمی (تربت جام)

رتبه دوم: امین برنا (تربت جام)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی دف:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: علی کاربین (مشهد)

رتبه دوم: پرنیان سلیمانی (اصفهان)

رتبه اول: محمد مرادی (سنندج)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدمهدی قاسمی (شیراز)

رتبه دوم: امیرمحمد نیک منش (شاهین‌شهر)

رتبه اول: سعید فرزانگان (سنندج)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: نرگس ربانی نیا (لنجان)

رتبه دوم: حامد سهرابی (کرمانشاه)

رتبه اول: فرید زندی (سنندج)

برگزیدگان بخش موسیقی کردی:

هیئت داوران بخش موسیقی کردی ضمن تقدیر از نیما شفیعی نوازنده ساز سرنای کردی، آلان فاروقی نوازنده دهل کردی، پارسا احمدزاده نوازنده ضرب کردی و امید دباغی نوازنده ضرب کردی برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌نماید

برگزیدگان تک‌نوازی نرمه نای:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: پارسا احمدزاده (سقز)

رتبه اول: آروین دباغی (بوکان)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: اسماعیل محمودی (بوکان)

رتبه دوم: کریم صالحی (بوکان)

رتبه اول: مژگان سیدی (بوکان)

برگزیدگان تک‌نوازی دوزله:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: پارسا احمدزاده (سقز)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: علی کمالی (دالاهو)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: فرهاد سلیمانی (کامیاران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: نیما شفیعی (روانسر)

برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای کردی:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محراب قیطاسی (کامیاران)

برگزیدگان تک‌نوازی دهل کردی:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: امید دباغی (بوکان)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: سامان شریفی (روانسر)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

- برگزیدگان تک‌نوازی ضرب کردی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: مژده سیدی (بوکان)

رتبه دوم: کیانوش شهسواری (سقز)

رتبه اول: آلان فاروقی (سقز)

برگزیدگان آواز کردی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: فؤاد استاد قادری (سقز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: جبرئیل تخت فیروزه (مریوان)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی نی قشقایی

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محمدرضا چریکی (اهواز)

برگزیدگان بخش آواز و دوتار ترکمن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: ایمان عطا (گنبد کاووس)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم: ایوب کم (بندر ترکمن)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: میثم شاعری (گنبد کاووس)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار ترکمن:

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به‌طور مشترک: سولماز تکه (گنبد کاووس) و حامد پدری (گنبد کاووس)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه ترکمن:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: دوران عطا (گنبد کاووس)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: گل محمد کم (بندر ترکمن)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه لرستان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: محمدرضا بارانی (خرم‌آباد) و پویا یگانه (خرم‌آباد)

رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

رتبه اول: محمد امینی راد (نهاوند)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: سعید پانسته (خرم‌آباد)

رتبه دوم: سبحان امرائی (کوهدشت)

رتبه اول: حسن سالاروند (دورود)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: مهرداد عزیزی (خرم‌آباد)

رتبه دوم: سجاد لیریائی (دورود)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی سرنای لرستان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: اهورا دلفانی (خرم‌آباد) و محمد رشیدزاده (خرم‌آباد)

رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

رتبه اول: امیرحسین بسطامی (خرم‌آباد)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: علی الواری (اندیمشک)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی تنبک لرستان:

گروه سنی الف (1):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: پارسا باجلاوند (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی الف (2):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: علی باجلاوند (دورود)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

برگزیده آواز لرستان:

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سعید رحیمی پور (خرم‌آباد)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

هیئت داوران بخش تک‌نوازی تنبور، ضمن تقدیر از رها افضلی (دالاهو)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

برگزیدگان تک‌نوازی تنبور:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: سید فرهاد فرهادی (دالاهو)

رتبه دوم به‌طور مشترک: وِریا کریمی (دالاهو) و تارا افضلی (دالاهو)

رتبه اول به‌طور مشترک: پویا عباسی (کرمانشاه) و حافظ کریمی (دالاهو)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: مهدی مریدی (ساوه)

رتبه دوم: سهیل رستمی (کرمانشاه)

رتبه اول: امین ملک‌زاده (هشتگرد)

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: حامد ناجی (کرمانشاه) و داود نجف زاده (کرمانشاه)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: علی‌اکبر مرادی مشکین (همدان)

برگزیدگان بخش آواز و تنبور:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: ایلیا احمدیان فر (کرمانشاه)

رتبه دوم: علی احمدیان فر (کرمانشاه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به‌طور مشترک: سعید کرمی راد (کرمانشاه) و علی کمالی (دالاهو)

رتبه اول به‌طور مشترک: بُرزو امیریان (سر پل ذهاب) و پدرام ظاهری نیا (قصر شیرین)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سید ساسان خاموشی (دالاهو)

رتبه دوم: سیروان شیروئی (دالاهو)

رتبه اول: سجاد علائی فر (دالاهو)

برگزیدگان بخش موسیقی مازندران:

هیئت داوران ضمن تقدیر از سید امیررضا محمدی نوازنده دوتار (از جویبار) و آرش احمدزاده نوازنده لَله وا (از قائم‌شهر)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار مازندران:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدحسین ابراهیمی (ساری)

رتبه دوم: محمدحسین طیبی (ساری)

رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیرعلی جهان بخشی (سوادکوه)

رتبه دوم: علیرضا پورحاجی (ساری)

رتبه اول: مجید بِتیار (ساری)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: فرهاد محمدی (سوادکوه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه مازندران:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: نیایش طالبی (ساری)

رتبه دوم: حسام بِتیار (ساری)

رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: صالح جعفری (بابلسر)

رتبه دوم: کمیل مسلمی (ساری)

رتبه اول: علی فتحی (جویبار)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: شهرام هادیان (ساری)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول به‌طور مشترک: رضا ابراهیمی (تهران) و فرشید اسکندری (سوادکوه)

برگزیدگان تک‌نوازی غِرنه:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: حسین جهانی نسب (ساری)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: امیرمحمد خطیبی (نکاء)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش آواز مازندران:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: مهدی کارگر (ساری)

رتبه اول به‌طور مشترک: آرمان فلاح‌پور (ساری) و سید یونس قریشی (ساری)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیرحسین جعفری (آمل)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی لَله وا:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: رضا کاظمی (سوادکوه)

رتبه دوم: حسین جهانی نسب (ساری)

رتبه اول: محراب قیاسی (آمل)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: رضا فیضی (آمل)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: زمان عابدی (سوادکوه)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: جواد محسن تبار (سوادکوه)

رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

رتبه اول: حمیدرضا قیاسی (آمل)

برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای مازندران:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدرضا کاظمی (ساری)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد الیاسی (ساری)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی دِسَرکوتِن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هستی حسن نژاد (ساری)

رتبه دوم به‌طور مشترک: امیررضا طیبی (ساری) و کوثر مصطفی پور (ساری)

رتبه اول: محمدحسین طیبی (ساری)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: توحید حیدری (آمل)

رتبه دوم: مجید بِتیار (ساری)

رتبه اول: محمدرضا کاظمی (ساری)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: سجاد پاریاو فلاح (ساری)

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شمال خراسان:

گروه سنی الف (1):

رتبه سوم: رضا محرابی (شهریار)

رتبه دوم: بهاره شریفی (مشهد)

رتبه اول: امیرحسین حسین زاده (تهران)

گروه سنی الف (2):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: فرهاد اسلامی (شیروان)

رتبه اول: مصطفی اسلامی (شهریار)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: بامداد غفاری (قوچان)

رتبه دوم: صادق غلام‌رضا زاده (شیروان)

رتبه اول: فرشاد علی نژاد (قوچان)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سجاد حسین پور (مشهد)

رتبه دوم: شهاب رضازاده (شیروان)

رتبه اول: محمد رحمانی (مشهد)

برگزیدگان بخش آواز شمال خراسان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: سید پدرام خلیق (قوچان)

رتبه دوم: علی انصاری (درگز)

رتبه اول: جلیل خانی (قوچان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: سعید هوشمند (شیروان)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: مظاهر حدادیان (فاروج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

- هیئت داوران بخش تک‌نوازی نی انبان از مهدی حیدری منفرد (بوشهر) تقدیر می‌کند.

دوازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک از روز سه‌شنبه ششم شهریورماه در تالار رودکی ادامه خواهد یافت.

 

به دعوت مجری برنامه محمدرضا درویشی پژوهشگر حوزه موسیقی برای سخنرانی به روی سن خوانده شد، او در سخنانی کوتاه گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان امروز بی‌تردید بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور است. آنچه موسیقی نواحی می‌نامیم زیربنای کل موسیقی این سرزمین است.

او ادامه داد: موسیقی دستگاهی که به آن موسیقی رسمی و ملی می‌گویند با زبان فرق می‌کند، موسیقی ملی شامل موسیقی همه اقوام ایران است. موسیقی نواحی اساس موسیقی کشور است که هر قسمت آن قدمتی چند صد یا چند هزارساله دارد. این موسیقی است که باید از آن حمایت و مراقبت کرد. من از مسئولان و نهادهایی که در زنده نگاه داشتن این جشن فرهنگ ایران دخیل بوده‌اند کمال تشکر را دارم. باور کردم که تا وقتی عشق و عرق به ایران وجود دارد این فرهنگ علی‌رغم خواست کسانی که به دنبال نابودی آن هستند، زنده می‌ماند.

سپس گروه دیگری از نواحی بخشی از موسیقی اقوام خود را روی صحنه اجرا کردند.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه برنامه گفت: اگر زبان را ظرفیت برقراری ارتباط به‌وسیله نشانه‌ها بدانیم، بیان، پیدا و روشن سخن گفتن است، یعنی گفتن به آدابی و ترتیبی به شیوه و منشی. می‌پندارم که همان‌گونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا، بیان ممتازی از زبان فارسی است، نغمه‌های برگذشته از قرن‌ها که هنوز و همچنان در زندگی اقوام و شهروندان جای‌جای کشور عزیزمان جاری هستند و با شنیدنشان یاد و خاطره‌ای از تاریخ جغرافیایی در خاطر ما جان می‌گیرد، همان بیان بلیغ است که معنا را روشن می‌کند و جان می‌بخشد. بنابراین ما می‌توانیم در بیان نغمه‌ها خود را ببینیم. خودی خالص و بی‌نقاب، از این روست که می‌گویند برای دانستن و شناخت حال می‌توان به اثر هنری نگریست.

او ادامه داد: هر چه آثار هنری پخته‌تر و سخت‌تر باشند به مخاطبان از قوام فرهنگ خبر می‌دهند و اگر آثار لرزان باشند یا سست و خدای‌ناکرده یک‌بارمصرف، همان تصویر را ارائه می‌کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه‌ها داشت و کارها کرد، چرا که بازتاب تصویری از ماست.

حسینی همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. همه کارها کار امروز است جز آنچه برای نوجوانان و جوانان است، چون خبر از آینده می‌دهد. ملتی آینده‌ باشکوه و فرازمند خواهند داشت که ره‌توشه و سرمایه از گذشته بگیرند. امشب که مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می‌بینیم که چطور و با چه ظرافتی، ظرایف موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می‌کنند. آنچه امروز می‌بینیم بی‌تردید حاصل شوق این عزیزان، اهتمام خانواده‌ها، دلسوزی مربیان و نیز همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز، موسیقی‌دان نامدار و به دستیاری 90 داور کم‌نظیر، دوازده دوره را پشت سر گذاشته است.

معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: جشنواره موسیقی جوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و از صبح فردا کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره‌های آتی بخش‌های نظری نظیر کارگاه‌هایی برای شناخت بیشتر سنت‌ها برای جوانان عزیز شرکت‌کننده و فرصت آموختن از محضر استادان طراز اول کشور فراهم شود و بتوانیم گام‌هایمان را استوارتر برداریم.

 

 

نگاهی به آلبوم های در دست انتشار مهرآوا

شاباجی

آلبوم موسیقی فولکلور «شاباجی»، آخرین اثر استاد ابوالحسن خوشر، به آهنگسازی و تنظیم بابک خوشرو مراحل پایانیِ اخذ انتشار خود را طی می­کند. این آلبوم متشکل از نُه قطعه، روایتی متفاوت از موسیقی ردیفیِ سنتی توأمان با موسیقی بومیِ تبری است که این اتفاق آن را مبدل به تجربه­ای متفاوت و درخورِ شنیدنش نموده است. 

از تاریخ باستان تا شعر مازندرانی، گفت و گو با اسدالله عمادی

«نگاه تحلیلی به تاریخ و فرهنگ باستانی شمال ایران» و «ماز آوا» دو کتاب انتشار یافته پژوهشگر، داستان نویس و شاعر شناخته شده ساروی -اسدالله عمادی- است که هر دو کتاب را «شلفین» در سال های 95 و 97 چاپ کرده. پیرامون این دو اثر با عمادی گفتگو شده است.

موسیقی عاشورایی و مداحی در محرم چه ویژگی‌هایی دارد؟

موسیقی عاشورایی و مداحی در محرم چه ویژگی‌هایی دارد؟ / نظر عسگری، توحیدی، فندرسکی، رضوان‌پور و وجدانی
غزاله سعادتی: پژوهشگران اعتقاد دارند موسیقی عاشورایی باید در شأن و منزلت امام حسین (ع) و اهل بیت باشد و مداحان آموزش ببینند تا هر نوع موسیقی به گوش مردم نرسد.

زیر مجموعه ها