عباس زارع: دغدغه ما اقتصاد هنر پس از کرونا است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با ابراز نگرانی از وضعیت شغلی هنرمندان و کارکنان آموزشگاه های آزاد هنری در حال حاضر و دوران پساکرونا گفت: متأسفانه شرایط اقتصادی جامعه فرهنگی و هنری مازندران به دلیل تعطیلی های اجباری ناشی از شیوع کرونا مناسب نیست و خسارت بسیار زیادی به اقتصاد و معیشت هنرمندان وارد شده است.

عباس زارع
دغدغه مهم ما اقتصاد هنر در دوران پساکروناست.
«عباس زارع» اظهار کرد: در بازه زمانی 20 اسفند تا 20 فروردین به حوزه فرهنگ و هنر مازندران دست‌کم 25 میلیارد تومان خسارت وارد شد که این رقم طبیعتاً بیشتر نیز خواهد شد.

وی اظهار کرد: دغدغه پساکرونا در جامعه فرهنگ و هنر برای ما یکی از نگرانی‌های اصلی است. آسیب‌های مالی در این قشر بسیار زودتر از سایر صنوف خود را نشان می‌دهد. نگرانی‌های خود را به استانداری و وزارتخانه انتقال دادیم و در انتظار اتخاذ تصمیم‌های اثرگذار هستیم. به هر حال همه استان‌ها با این وضعیت مواجه هستند و باید با عزمی ملی تصمیمی فراگیر برای جامعه فرهنگ و هنر اتخاذ شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: ما نیز مانند همه این هنرمندان نگران آینده خانواده فرهنگ و هنر هستیم. به هر حال کشور و تمام دنیا در شرایط خاصی قرار دارد و این وضعیت آسیب زیاید به همه صنوف وارد کرده است. اما جامعه فرهنگ و هنر شکننده‌تر از سایر صنوف است.

این مسئول برگزاری کلاس‌های گروهی هنری را وابسته به عادی شدن شرایط آموزش در مدارس کشور دانست و افزود: تا زمانی که مدارس به حالت عادی برنگردد و آموزش روی ریل عادی خودش قرار نگیرد، برگزاری کلاس‌های آموزشی هنری هم برای خانواده‌ها توجیه‌پذیر نیست.

زارع یادآور شد: بخش زیادی از فعالیت‌های آموزشی و حتی اقتصادی فرهنگ و هنر به گروهی بودن وابسته است. برپایی نمایشگاه در گالری‌ها، اجرای نمایش، تمرین تئاتر، برگزاری کنسرت و بسیاری از اقدامات دیگر وابسته به فعالیت گروهی هستند. اما شرایط کنونی سبب شده که همه این فعالیت‌ها متوقف شود که هم در بخش آموزش و هم در حوزه اجرا اقتصاد هنر را با چالش جدی مواجه کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به استقبال نکردن آموزشگاه‌های آزاد هنری از بازگشایی برای از سرگیری فعالیت گفت: به هر حال خانواده‌ها هنوز حاضر به فرستادن فرزندشان به آموزشگاه‌ها نیستند. از سوی دیگر خود مدیران آموزشگاه‌ها نیز ریسک برگزاری کلاس‌ها را حتی به صورت انفرادی نپذیرفتند. چون هنوز آمارهای شیوع و ابتلا نگران‌کننده است و به وضعیت عادی نرسیدیم.

این مسئول درباره تقاضای تسهیلات مناسب برای آموزشگاه‌های آزاد هنری اظهار کرد: یکی از پیگیری‌های ما پرداخت حق بیمه افراد زیر پوشش بیمه هنرمندان توسط دولت تا خرداد است که در وزارتخانه در حال بررسی است. برای جبران بخشی از زیان‌ها نیز تقاضای تسهیلات کم‌بهره برای واحدهای زیر مجموعه فرهنگ و ارشاد را مطرح کردیم. در این زمینه تصمیم‌های ملی باید گرفته شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران چالش مهم اقتصاد هنر را بازگشتن به شرایط عادی در دوران پساکرونا می‌داند و می‌افزاید: بسیاری از صنوف پس از پایان ماجرای کرونا می‌توانند خیلی زود به حالت عادی درآمدی برگردند. اما صنوف فرهنگی و هنری به دلیل در اولویت نبودن در سبد هزینه‌های خانوار تا مدت‌ها پس از کرونا هم با چالش‌های اساسی مواجه هستند. حتی اگر همین امروز اعلام شود کرونا در ایران ریشه‌کن شد، قطعا شرایط در آموزشگاه‌های آزاد هنری عادی نمی‌شود.

وی معتقد است که در مجموع نمی‌توان شرایط مساعدی برای جامعه فرهنگ و هنر در هفته‌ها و ماه‌های آتی متصور شد.

 

 

منبع: واژه روز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید